W latach okupacji Nowy Korczyn należał do prężnych ośrodków konspiracyjnych. Istniały tu placówki AK i BCh. Miejscowość należała również do Podokręgu Wschodniego „Wiślica", Miechowskiego Okręgu PPR. 25 lipca 1944 r. miejscowy ruch oporu zainicjował uderzenie na posterunek żandarmerii niemieckiej. Partyzanci kierowani przez dowódcę placówki AK Jana Okońskiego „Solnego" uderzyli w nocy na posterunek, w którym przebywało około 20 żandarmów. Do walki włączyli się również żołnierze AK z podobwodu Kazimierza Wielka. Ponieważ Niemcy bronili się zaciekle, z pomocą partyzantom pospieszył komendant Obwodu Pińczowskiego BCh Jan Pszczoła „Wojnar”, który objął dowodzenie akcją. Posterunek został zdobyty. Zginęło sześciu żandarmów i jeden policjant granatowy. W walce poległo także czterech partyzantów, kilku zostało rannych. Partyzanci zdobyli ponadto tabor samochodowy oddziału policyjnego, który spieszył z pomocą żandarmom, lecz po ostrzelaniu Nowego Korczyna wycofał się pozostawiając samochody. Dwa samochody osobowe i dwa ciężarowe, w tym jeden ze sprzętem medycznym przejęła Komenda Obwodu Pińczowskiego AK.
Pomnik znajdujący się w rynku, na skwerze powstał dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy i partyzantów.
Napis na pomniku:
W hołdzie
poległym bohaterom
w walce o demokratyczną
Polskę
w latach 1939-1945
Społeczeństwo Gminy
Nowy Korczyn
Pomnik został wzniesiony z bloków piaskowca na podstawie z lastrika. Od frontu znajduje się płaskorzeźba żołnierza oraz wizerunek orła i napis. Litery są ryte i wypełnione czarną farbą.
Źródło: Longin Kaczanowski, Bogusław Paprocki, Miejsca pamięci narodowej 1939-1945 w województwie kieleckim, Biuro Dokumentacji Zabytków, Kielce 1989