Major Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” w polskiej wojnie obronnej 1939 roku walczył w szeregach 110 pułku rezerwowego kawalerii. Objął dowództwo pułku po ppłk Jerzym Dąbrowskim z zamiarem kontynuowania walki. Po kapitulacji Warszawy major przedarł się w Góry Świętokrzyskie i choć pozostało przy nim tylko 11 żołnierzy nie zamierzał zdjąć munduru. Pod koniec 1939 roku i na początku 1940 roku kwaterując w Gałkach rozbudował oddział Wydzielonego Wojska Polskiego do trzystu kilkunastu żołnierzy. 30 marca 1940 r. odniósł zwycięstwo w potyczce pod Huciskiem. Potyczka ta była początkiem wielkiej obławy na jego oddział. Działalność oddziału i pomoc jaką mu udzielała miejscowa ludność, była pretekstem do zorganizowania przez okupanta pierwszych pacyfikacji dokonanych we wsiach: Szałas, Hucisko, Skłoby. Major Henryk Dobrzański poległ w potyczce pod Anielinem w dniu 30 kwietnia 1940 r. Pomimo śmierci majora oddział istniał jeszcze do czerwca pod dowództwem por. Marka Szymańskiego „Sępa”.
Dla upamiętnienia bohaterskiej postawy majora Henryka Dobrzańskiego wzniesiono pomnik, który obecnie usytuowany jest po prawej stronie głównej alei cmentarza partyzanckiego, naprzeciwko Pomnika Katyńskiego. Jego autorem jest Stanisław Słonina powstał w 1976 r. Pomnik pierwotnie znajdował się na skwerze za Urzędem Miasta w Kielcach. Następnie został przeniesiony na plac przed szkołę podstawową nr 26, dziś już nie istniejącą. Dopiero 3 maja 2002 r. symboliczną mogiłę majora „Hubala” odsłonięto na Cmentarzu Partyzanckim.
Treść napisu na rzeźbie:
Mjr Hubal
Treść napisu na krzyżu:
Mjr Henryk Dobrzański Hubal 1897 - 1940 Pro Memoria
Rzeźba zwana przez autora sarkofagiem wykonana została z piaskowca szarego szydłowieckiego o długości 250 cm i szerokości 150 cm. Na wielkim głazie znajduje się podobizna majora Dobrzańskiego wzorowana na zdjęciu pośmiertnym wykonanym przez Niemców. Nad nim wznosi się trzymetrowy dębowy krzyż, którego ramiona obite są miedzianą blachą.
Źródło: mgr Piotr Prokop, Miejsca Pamięci Narodowej 1769 – 1981 w Kielcach, materiał udostępniony przez Urząd Miasta Kielce - Wydział Gospodarki Komunalnej; Longin Kaczanowski, Bogusław Paprocki, Miejsca pamięci narodowej 1939-1945 w województwie kieleckim, Biuro Dokumentacji Zabytków, Kielce 1989