W kieleckiej dzielnicy Stadion hitlerowcy urządzili miejsce masowych straceń, gdzie dokonywano egzekucji więźniów miejscowego więzienia. Wśród ofiar byli mieszkańcy Kielc i ziemi kieleckiej. Na Stadionie stracono kilkanaście tysięcy osób. W egzekucjach niejednokrotnie uczestniczył szef kieleckiego gestapo Karl Essig, a także inni funkcjonariusze tej placówki.
Mogiła poświęcona pomordowanym została urządzona w 1960 r. Umieszczona jest w lesie w pobliżu drogi naprzeciwko skoczni narciarskiej.
Treść napisu na płycie:
Miejsce
uświęcone krwią patriotów
polskich – rozstrzelanych
przez hitlerowców w latach
1942 – 1943
i tu grzebanych po 1945 r.
Ciała Ekshumowano
na cmentarz w Kielcach
Cześć Ich Pamięci
Tablicę wykonano
staraniem Stowarzyszenia Ochrony
Dziedzictwa Narodowego
w Kielcach
Kielce 2006 r.
Symboliczna mogiła ziemna obramowana jest murkiem z piaskowca. Płyta główna wykonana jest również z piaskowca, posiada następujące wymiary: wysokość 250 cm i szerokość 100 cm. Natomiast szerokość całej mogiły to 400 cm. W centralnej jej części wykuto Krzyż Virtuti Militari. Na płycie tej w 2006 r. umieszczono od przodu tablicę inskrypcyjną z literami rytymi w kolorze złotym.
Źródło: mgr Piotr Prokop, Miejsca Pamięci Narodowej 1769 – 1981 w Kielcach, materiał udostępniony przez Urząd Miasta Kielce - Wydział Gospodarki Komunalnej; Longin Kaczanowski, Bogusław Paprocki, Miejsca pamięci narodowej 1939-1945 w województwie kieleckim, Biuro Dokumentacji Zabytków, Kielce 1989