Mieszkańców Kielc hitlerowcy zaczęli wywozić do obozów koncentracyjnych w drugiej połowie 1940 r. Z terenu miasta oraz z dawnego powiatu kieleckiego do obozów w Oświęcimiu, Gross-Rosen, Majdanku i Ravensbruck wywieziono około. 14 tysięcy osób. Latem 1942 r. wywieziono z miasta, po likwidacji gett, około 27 tysięcy Żydów, głównie do obozów i ośrodków masowej zagłady w Treblince, Oświęcimiu i Majdanku.
Symboliczny pomnik powstały dla uczczenia pamięci pomordowanych usytuowany jest nieopodal głównego wejścia, między lewą alejką boczną, a ogrodzeniem cmentarza katolickiego, w pobliżu zbiorowej mogiły rozstrzelanych na Stadionie i symbolicznego pomnika katyńskiego.
Treść napisu na głównym cokole pomnika:
Pomordowanym
i zmarłym
w hitlerowskich
obozach
koncentracyjnych
Kielczanie
Napis na podstawie płyty:
Tu złożone są prochy z krematoriów
hitlerowskich obozów
koncentracyjnych
Pomnik składa się z części poziomej i pionowej. Na cokole (wysokość 90 cm, szerokość 100 cm) leży płasko, granitowa płyta (wysokość 165 cm, szerokość 100 cm), do której umocowana jest sjenitowa tablica z napisem. W górnej jej części umieszczony jest stylizowany żeliwny krzyż, pośrodku którego widnieje odwrócony trójkąt z literą „P”. Na jego ramionach znajdują się płaskorzeźbione daty 1939-1945 uplecione w drut kolczasty. Otoczenie płyty wyłożone jest kostką granitową i obwiedzione łańcuchem, przymocowanym do niskich słupków stylizowanych na słupy ogrodzeń obozów koncentracyjnych. Ten sam motyw słupów ogrodzeniowych z wygiętymi w łuk górnymi końcówkami wykorzystano w pionowej części pomnika (wysokość 150 cm). Ze słupów rozpięte są żelazne łańcuchy, na których wisi kamienna urna. Pod nią, miedzy obwiedzionymi drutem kolczastym słupami znajduje się granitowy sześcian, na którego froncie umieszczony jest napis i znak Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych.
Źródło: mgr Piotr Prokop, Miejsca Pamięci Narodowej 1769 – 1981 w Kielcach, materiał udostępniony przez Urząd Miasta Kielce - Wydział Gospodarki Komunalnej; Longin Kaczanowski, Bogusław Paprocki, Miejsca pamięci narodowej 1939-1945 w województwie kieleckim, Biuro Dokumentacji Zabytków, Kielce 1989