Adres: 27-423 Bałtów 8a
Telefony: tel/fax (41)264 14 20 - park, tel (41)247 91 11 - biuro
E-mail: biuro@parkjurajski.pl
WWW: www.baltowskipark.pl
Czas otwarcia
Kwiecień poniedziałek – piątek 09.00 – 17.00; sobota - niedziela 10.00 – 18.00
Maj - Czerwiec poniedziałek – piątek 09.00 - 17.00; sobota - niedziela 10.00 - 19.00
Lipiec - Sierpień poniedziałek – piątek 10.00 - 19.00; sobota - niedziela 09.00 - 21.00
Wrzesień - Październik poniedziałek – piątek 09. 00 - 17.00; sobota - niedziela 10.00 - 18.00
Park Jurajski czynny jest również w niedziele i święta.
Położenie - 80 km od Kielc koło Ostrowca Świętokrzyskiego
Opis
Zwiedzanie Parku to podróż w czasie przez kolejne epoki dziejów Ziemi, od kambru po dzień dzisiejszy. Największą atrakcję stanowią rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych zwierząt. Na trasie zwiedzania znajdują się liczne tablice z opisami poszczególnych dinozaurów i epok geologicznych, przez co spacer staje się doskonałą lekcją geologii i dziejów życia na Ziemi - zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
W skład oferty wchodzą:
• Ścieżka edukacyjna
Największą atrakcję stanowią rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej. Zostały one wykonane z ogromną dbałością o zachowanie ich naturalnego wyglądu.
Przewodnicy opowiedzą Państwu o ponad 500 milionach lat historii Ziemi - od pojawienia się pierwszych grup skamieniałości, przez okres, kiedy żyły dinozaury, aż do pojawienia się człowieka.
Warto zwrócić uwagę na scenkę przedstawiającą 6 zauropodów broniących się prawdopodobnie przed dwoma drapieżnikami - dilofozaurami.
Trasa ma również dużą wartość dydaktyczną, ponieważ wzdłuż ścieżki, oprócz tablic informacyjnych dotyczących okresów geologicznych, znajdują się również opisy dotyczące wystawionych modeli dinozaurów.
Na końcu ścieżki jest wejście do Muzeum Jurajskiego. Wzdłuż niej znajduje się wiele drzew, kaskad i oczek wodnych, przy których można odpocząć. Przejście całej trasy z przewodnikiem zajmuje ok. 1 godziny.
• Muzeum jurajskie
Na wystawie można obejrzeć m.in.: kości dinozaurów kredowych, szczątki morskich gadów, zęby rekinów, paleozoiczne trylobity, mezozoiczne głowonogi, koralowce, rekonstrukcje trylobitów, wyroby rękodzieła ludowego, zdjęcia z wypraw.
• Plac zabaw
Na dzieci czeka plac zabaw z dużą ilością atrakcji. Oprócz huśtawek, drabinek, karuzel i zjeżdżalni mogą odkopać szkielet ogromnego, drapieżnego tyranozaura. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszy się konstrukcja linowa rozpięta na słupach, przypominająca pajęczą sieć.
Cały teren placu jest ogrodzony. Opiekunowie dzieci znajdą tu również miejsce do odpoczynku dla siebie. Służą temu przygotowane "pieczary", w których znajdują się stoliki.
• Warsztaty geologiczno - plastyczne
Dzieci w wieku szkolnym mogą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych na terenie Parku. Natomiast młodsze dzieci mogą zająć się malowaniem figurek dinozaurów lub modeli amonitów. Uczestnicy warsztatów mogą zabrać swoje prace ze sobą.
Atrakcją jest również płukanie złota. Dzieci płuczą „złoto” w specjalnie przygotowanych do tego korytach z płynącą wodą, przy pomocy mis. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymują "Certyfikat ukończenia kursu płukania złota" nadany przez Bałtowski Park Jurajski.
Ważne informacje:
* aby uczestniczyć w warsztatach plastycznych, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji (Bałtowski Park Jurajski 041 264 14 20, 041 264 14 21, monika@parkjurajski.pl, marketing@baltowskipark.pl),
* zajęcia prowadzone są w grupach do 50 osób,
* warsztaty trwają około 60 minut,
* można skorzystać z jednej lub dwóch form warsztatów
• Pamiątki
Na terenie Parku i przed jego główną bramą znajdują się stoiska z pamiątkami, na których można kupić m.in. maskotki, książki, pocztówki, kubki, puzzle, figurki, wyroby ozdobne z kamienia i koszulki. Dominującym motywem na gadżetach są oczywiście dinozaury.
• Gastronomia
Na terenie Parku działa także mała gastronomia. Specjalnością są dania z grilla: pstrąg faszerowany, karkówka, polędwica i golonka. Można też zamówić danie obiadowe.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość przygotowania ogniska. Wycieczkom szkolnym proponowane są również posiłki w formie obiadu.
SPŁYW TRATWAMI
Czas otwarcia
Spływ odbywa się w miesiącach od kwietnia do października.
Rezerwacje:
Klub Bałtek
tel.: 0 41 264 12 93
e-mail: turystyka@baltow.info
Bałtowski Park Jurajski
tel.: 0 41 264 14 20 lub 21
e-mail: biuro@parkjurajski.pl
Opis
W okolicach Bałtowa rzeka Kamienna tworzy piękny przełom. Możemy tu zobaczyć jurajskie wapienne skałki, bujną nadrzeczną roślinność, zwierzęta i ptaki, panoramę bałtowskiej wsi i zabytkowy kościół.
Spływ rozpoczynamy z przystani "Gierczakówka, u podnóża wzgórza, na którym wznosi się pałac książąt Druckich-Lubeckich.
Dwunastoosobową tratwą pokonujemy trwający ponad godzinę spływ. Dodatkowo czas umilają flisacy prowadzący tratwę, opowiadający lokalne legendy lub grający na akordeonie. Na przystani "Przy Młynie", niedaleko bramy wejściowej Bałtowskiego Parku Jurajskiego, kończy się spływ.
Zbliżając się do końcowej przystani, na brzegu możemy zobaczyć dinozaura o wysokości 4,5 m i długości 14 m.
150 m od przystani „Przy Młynie” znajduje się źródełko. Bije z niego woda Bałtowianka, która podobno posiada zdrowotne właściwości, a kilkaset metrów dalej znajdziemy wejście do niewielkiej jaskini wydrążonej w wapiennej skale.
Do dyspozycji turystów oddano trzy dwunastoosobowe tratwy.
SPŁYW KAJAKAMI
Czas otwarcia
Spływ odbywa się w miesiącach od kwietnia do października
Wypożyczalnia sprzętu czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00
Opis
Mali turyści, którzy lubią aktywny wypoczynek i chcą wraz z rodzicami powalczyć z nurtem rzeki Kamiennej, mają do dyspozycji spływ kajakami. Wypożyczalnia sprzętu znajduje się na terenie przyległym do Bałtowskiego Parku Jurajskiego, na tzw. „Okręglicy”. Kajakami można poruszać się na tym samym odcinku rzeki, na którym spływają tratwy.
KRAINA KONI - OŚRODEK JAZDY KONNEJ
Adres: 27-423 Bałtów 8a
Telefony: 0 41 264 14 20, 0 41 264 14 21
WWW: www.baltowskipark.pl
Czas otwarcia
Czynny cały rok od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 19.00
Rezerwacje:
Kontakt z instruktorem i ośrodkiem - tel.: 0 500 029 904
Informacja i rezerwacje tel.: 0 41 264 14 20 lub 0 41 264 14 21
Opis
Ośrodek Jazdy Konnej "Kraina Koni" usytuowany jest nad brzegiem rzeki Kamiennej, tuż obok Bałtowskiego Parku Jurajskiego. Piękny krajobraz ze wzgórzami, łąkami i lasami jest doskonałym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki przez okrągły rok.
Do dyspozycji dzieci są konie i kuce. Spokojne i starannie dobrane wierzchowce umożliwiają jeździectwo milusińskim, jak również ich opiekunom, w różnym wieku i różnym stopniu zaawansowania.
Na terenie „Krainy Koni” znajdują się dwie duże ujeżdżalnie z piaskowym podłożem oraz parkur do nauki skoków. Dla początkujących w jeździectwie dzieci, organizowana jest nauka na lonży i na ujeżdżalni pod okiem doświadczonych instruktorów. Jeźdźcy zawansowani w sztuce jeździeckiej mają możliwość pokonania szlaków turystycznych wśród lasów, wapiennych wzgórz i jarów.
Oferta letnia:
• nauka jazdy konnej dla początkujących jeźdźców
• trening sportowy dla doświadczonych jeźdźców
• kursy jazdy konnej I stopnia
• przejażdżki konne dla dzieci
• jazdy terenowe z instruktorem
• przejażdżki wozem turystycznym
• przejażdżki bryczką
• imprezy z udziałem koni, m.in. zawody jeździeckie, pokazy jazdy konnej i rajdy konne
• zwiedzanie stadniny połączone z pokazowym czyszczeniem i siodłaniem konia
W okresie zimowym organizowane są niezapomniane kuligi z pochodniami i ogniskiem w lesie.
Nieopodal ośrodka znajdują się wybiegi dla koni huculskich.
ZWIERZYNIEC BAŁTOWSKI
Adres: 27-423 Bałtów 8a
Telefony: 0 41 264 14 20, 0 41 264 14 21
E-mail: monika@parkjurajski.pl
WWW: www.baltowskipark.pl
Czas otwarcia
Czynny cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 19.00
Opis
Na miłośników zwierząt czeka 40 hektarów naturalnego zbocza wyżyny, na której powstał "Zwierzyniec Bałtowski". Graniczy on bezpośrednio z trasami spacerowymi "Bałtowskiej Pętli", szlakami rowerowymi i stokiem narciarskim.
Z bliska można tam obserwować: jelenie Dybowskiego, daniele i muflony, stado bydła szkockiego oraz kozice śruborogie, alpejskie i górskie. Alpaki, lamy, owce, koniki polskie, osły.
Po bałtowskim safari podróżuje specjalnie do tego celu zaadaptowany "amerykański schoolbus". Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo obcowania z tymi pięknymi, ale wciąż dzikimi zwierzętami.
Dla rodzin proponowane są przejażdżki jeepem, wozem konnym, a dla wytrawnych jeźdźców - przejażdżki koniem (wierzchem) po wewnętrznych traktach safari.
KOLEJKA ŚWIĘTOKRZYSKA
Telefony: 41 264 14 200
WWW: www.baltow.info
Opis
Kolejka Świętokrzyska zabierze turystę w najpiękniejsze zakątki Bałtowa i okolic. Przejażdżka jest atrakcyjna nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.
Jadąc trasami kolejki, obejrzymy najbardziej malownicze krajobrazy, najciekawsze zabytki i najważniejsze miejsca w Bałtowie.
I trasa kolejki:
Okręglica - Przystań początkowa spływu – Okręglica
(czas przejazdu 20 min.)
II trasa kolejki:
Okręglica - Wąwóz Modrzewiowy - Świat Kucyków – Okręglica
(czas przejazdu 20 min.)
III trasa kolejki:
Okręglica - Skarbka – Okręglica
(czas przejazdu 20 min.)
Tekst: Agnieszka Markiton
Zdjęcia: Agnieszka Markiton
Źródło: www.bałtowskipark.pl, www.bałtow.pl