Zwiedzając Osadę Średniowieczną możemy skorzystać z oferty ciekawych warsztatów interaktywnych i własnoręcznie wykonać m.in. garnki, troczki, koszyczki wiklinowe.
W trakcie warsztatu tkackiego średniowieczne tkaczki Tkalinka lub Krainka opowiadają o technikach tkania w dawnych czasach, o tajnikach wykonywania kolorowych krajek, pasiaków, chodniczków.
Dobrudka, Glinka lub Jaro zapraszają do samodzielnego ulepienia średniowiecznego naczynia lub innego dowolnego kształtu, jednocześnie zapoznają nas z technikami wykonywania naczyń z gliny i ich magicznymi zastosowaniami w kulturze dawnych Słowian. Dodatkową atrakcją jest pokaz wypalania naczyń w piecu ziemnym i zdobienie naczyń.
Natomiast Zwid na warsztatach wikliniarskich i obróbki drewna nauczy technik wyplatania wiklinowych koszyków, płotków, a także jak wykonywać ogromną, drewnianą chochlę albo też nieckę. Wiła lub Cieślowit opowiedzą o tajemnej mocy drewna oraz o magicznych właściwościach drzew w kulturze słowiańskiej.
Chcąc zapoznać się z leczniczymi i magicznymi właściwościami ziół koniecznie musimy odwiedzić zielarki Zielisławę i Różannę. Zdradzą one ludowe tajemnice przywoływania miłości, powodzenia i zdrowia, a także nauczą rozpoznawania ziół.
Na warsztatach średniowiecznych kulinariów razem z kucharkami Łyżanką lub Kielinką można przygotować podpłomyki, które później wypieka się na gorącym palenisku i zjada z dodatkiem aromatycznych ziół, słodkich miodów i powideł.
W czasie zwiedzania osady można odwiedzić też warsztat Skóromira i Rymira, którzy opowiedzą o swojej pracy rymarza, nauczą rozpoznawać rodzaje skór i zapoznają z średniowiecznymi wyrobami: rękawicami, butami, pasami i sakiewkami. Warto również spotkać się z bartnikami Miedzisławem i Miodowitem, którzy omówią sposoby podbierania miodu pszczołom w leśnych barciach. Natomiast kowale Ognisław i Ogniomir pokażą jak się budowało piec z gliny do przetapiania żelaza.