W 1976 roku został uznany za zabytek i wpisany do Rejestru Zabytków. Następnie wykupiono go i przekazano pod opiekę Muzeum Wsi Kieleckiej. Wiatrak rozebrano w 1993 roku i translokowano na teren Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie doczekał się montażu w 2009 roku.
Wieża trójkondydygnacyjnego budynku została wzniesiona na planie ośmioboku na podwalinie dębowej, zaopatrzonej w podmurówkę z polnego kamienia. Ściany szalowane na zewnątrz deskami wykonano w konstrukcji szkieletowo – ryglowej i pokryto pojedynczą warstwą gontu. Tworzy je osiem słupów i rygle wzmacniające konstrukcję.
Na parterze umieszczono urządzenia do końcowej obróbki mlewa tzw. odsiewacze oraz część mechanizmu transmisyjnego. Na piętrze znajdują się: wał sztorcowy oraz dwa złożenia kamieni młyńskich z koszami zasypowymi na zboże. Na najwyższej kondygnacji obejrzeć można elementy mechanizmu napędowego i transmisyjnego, koło „paleczne”, wał skrzydłowy (poziomy), wał sztorcowy (pionowy), dwa poziome koła sztorcowe i koła cewkowe.
Wiatrak posiada ruchomy, obrotowy dach namiotowy o konstrukcji krokwiowej, kryty gontem. W głowicy wału śmigłowego osadzone są drewniane „śmigi” przeznaczone na osadzenie „napióru”. Czapę wraz ze skrzydłami obracano stronę wiatru za pomocą dyszla.
Do wnętrza prowadzą drzwi zaopatrzone od wewnątrz w zamek kowalskiej roboty. Na wszystkich kondygnacjach ułożono podłogi z desek.
Źródło: Z zasobów Parku Etnograficzne w Tokarni
Słowniczek:
Ściany szalowane – czyli deskowane w celu umocnienia, uszczelnienia lub dekoracji konstrukcji.
Konstrukcja szkieletowo - ryglowa - konstrukcja wykonana ze sztywno połączonych słupów, rygli i zastrzałów, między którymi układa się materiał ocieplający. Elementy nośne są u dołu połączone z podwaliną, a u góry z oczepem. Połączenia elementów konstrukcyjnych wykonuje się sposobem ciesielskim na czopy i gniazda.
Gont – drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych. Deseczka z drewna iglastego, o przekroju klina, z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi. Łączona poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą.
Dach namiotowy - dach o trójkątnych połaciach zbiegających się w jednym wierzchołku. Szczególnym przypadkiem takiego dachu jest pokrycie stożkowe.
Krokiew - ukośna belka, najczęściej drewniana w wiązarach dachowych oparta na belce wiązarowej lub oczepie, wzmacniana często jętką lub podpierana płatwią. Na niej, za pośrednictwem łat opiera się pokrycie dachowe.