Budynek wykonany w konstrukcji wieńcowej z drewna sosnowego, ze spichlerzykiem w lewej części, który ma powałę i podłogę z desek. Jego drzwi wyłożono sosnową klepką dekorowaną kutymi ćwiekami. Dwa zapola z podłogami rozdzielone są przejazdowym boiskiem.
Suchedniowska stodoła jest jedyną w skansenie, która ma dekoracyjnie ociosane końcówki tramów wysuniętych ponad wrotami.
Dach dwuspadowy kryty gontem, z wysuniętymi dolnymi częściami połaci, tworzącymi zadaszenia nad wjazdem.
Źródło: Tomasz Dzikowski, Park Etnograficzny w Tokarni, informator turystyczny, Kielce 1999
Słowniczek:
Konstrukcja wieńcowa (ściana wieńcowa, konstrukcja węgłowa, blok-hauzowa, na zrąb, zrębowa, na zamek) - ściana drewniana znana już w czasach prehistorycznych (od neolitu). Do dzisiaj kontynuowana w rejonach o bogatych tradycjach ciesielskich takich jak Podhale czy Kurpie. Ściana składa się z ułożonych poziomo wieńców z belek drewnianych łączonych w narożach (węgłach) na zamki z ostatkami lub bez nich. Ostatkami nazywa się wystające poza obrys budynku końce belek. Belki leżące na sobie łączy się na ogół dębowymi kołkami - tyblami, chroniąc je przed przesunięciem. Szczelinę pomiędzy nimi należy uszczelnić np. sznurem, pakułami, wysuszonym mchem.
Tram – główna belka pozioma w konstrukcjach drewnianych, np. belka w więźbie dachowej.
Gont – drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych. Deseczka z drewna iglastego, o przekroju klina, z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi. Łączona poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą.