Urząd Wojewódzki przygotował ekspozycję prac malarskich i ceramiki dwóch artystów: Tomasza Wróblewskiego i Bogusława Dobrowolskiego. Jej wspólnym elementem jest kolorystyka prac. Twórców łączy też Radom, z którym obaj są związani. Stąd też tytuł wystawy – „Sprzężenie”.
Bogusław Dobrowolski prowadzi pracownię ceramiczną w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od dziecka był związany z ceramiką, pracą z gliną i jej wypalaniem. Stało się tak, ponieważ jego rodzice zajmowali się zawodowo płytkami ceramicznymi. Wybór kierunku studiów przyszedł więc naturalnie, a następnie artysta związał się z ośrodkiem w Orońsku. Tworzy obiekty ceramiczne takie jak misy, naczynia, portrety, postaci ludzkie i zwierzęce. To co go wyróżnia, to duże formaty o wysokości nawet 1,9 m. Bogusław Dobrowolski jest znanym i cenionym artystą, organizatorem międzynarodowych plenerów, w tym 16. Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego
LAB ORO.
W dorobek artystyczny
Tomasza Wróblewskiego wpisują się 42 wystawy indywidualne oraz wiele wystaw zbiorowych. Na co dzień zajmuje się malarstwem i scenografią w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach. W wyniku podróży i obserwacji świata zaczął upraszczać formę ekspresji. Obecnie w jego pracach znaczącą rolę odgrywa światło, a pora dnia ma znaczenie dla formy obrazu. Brał udział w 9 realizacjach filmowych jako drugi scenograf. Jego prace można podziwiać m.in. w Państwowym Muzeum Sztuki na Majdanku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
(źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach)