Wykład ten będzie kolejnym z cyklu wykładów kościuszkowskich, które zostały zaplanowane przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu w związku z przypadającą w bieżącym roku 230. rocznicą Insurekcji Kościuszkowskiej.
Tadeusz Kościuszko – bohater cyklu wykładów, należy do najbardziej znanych postaci polskiej historii. Bohater amerykańskiej wojny o niepodległość, naczelnik insurekcji nazwanej jego imieniem, był na przełomie XVIII i XIX wieku symbolem walki o wolność, rozpoznawanym po dwóch stronach Atlantyku. Przedstawiano go w różnych rolach: żołnierza, zbawcy narodu, więźnia, rekonwalescenta, itp. Pamiętajmy jednak, że jego sława została zdobyta w dużej mierze dzięki talentowi rysowania. Umiejętności przekładania topografii na papier i związana z tym wyobraźnia przestrzenna, rozwinięte w paryskiej akademii, zaowocowały nie tylko zwycięstwami armii Stanów Zjednoczonych, ale też sławą salonowego portrecisty. Wykład zostanie poświęcony właśnie tym dwóm aspektom biografii Tadeusza Kościuszki.
Dr Paweł Ignaczak jest historykiem sztuki, związanym z Katedrą Dziejów Sztuki i Myśli o Sztuce na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą DAAD, Fundacji Lanckorońskich, Fundacji Dr Marii Zdziarskiej - Zaleskiej. Pracował w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w dziale kolekcji artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jego praca doktorska o grafice Jana Piotra Norblina została wyróżniona w 2014 roku nagrodami: Prezesa Rady Ministrów RP oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na szeroko rozumianej kulturze artystycznej XVIII wieku (sztuki piękne, rzemiosło artystyczne, obyczajowość), twórczości amatorskiej w XVIII wieku, grafice dawnej (głównie polskiej i francuskiej XVIII i XIX wieku), a także historii kolekcjonerstwa i muzealnictwa.
(źródło: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu)