Jest to inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, zachęcająca do wzięcia udziału w nowoczesnej edukacji historycznej, dzięki temu nauki historii w nowy, atrakcyjny sposób. Dodatkowo jest to jedyna taka okazja do poznania wszystkich gier i aplikacji Biura Nowych Technologii IPN.
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to miejsce zaprojektowane w formie przestrzennej wystawy, w środku której znajdują się stanowiska z komputerami i urządzeniami VR. Na nich przedstawiane są gry i aplikacje służące do pogłębiania wiedzy historycznej, kształtowania postaw obywatelskich czy zwiększania wrażliwości emocjonalnej.
Gry i aplikacje, które prezentowane są w przestrzeni Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości, oferują angażującą i edukacyjną rozrywkę dla osób w każdym wieku.
Zastępca dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Adrianna Paradowska podczas inauguracji przedsięwzięcia wskazywała, że immersyjne projekty łączą świat realny z wirtualnym. Dzięki temu z przekazem edukacyjnym łatwiej dotrzeć do młodzieży.
–
Nasze gry komputerowe czy spacery wirtualne w nowoczesny sposób opowiadają o najnowszej historii Polski. One tak naprawdę stanowią agregat działalności IPN, czyli są wypadkową naszych archiwaliów, pracy historyków i pozostałych działów merytorycznych. Mobilny Przystanek Historia Przyszłości, podobnie jak inny nasz projekt jakim są mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną, pozwala nam dotrzeć do odbiorców w różnych zakątkach kraju i nie tylko – mówiła Adrianna Paradowska, zastępca dyrektor BNT.
-
Taka forma opowiadania historii jest niezwykle ważna. To pokazuje, że o przeszłości można mówić nie tylko za pośrednictwem wystaw, książek, konferencji naukowych ale też wykorzystując nowe technologie i gry komputerowe – dodaje dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
W Pińczowie Mobilny Przystanek Historia Przyszłości jest dostępny do soboty 14 września w godzinach 10.00-20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00) W naszym regionie zatrzyma się jeszcze we Włoszczowie. Przy tamtejszym Zespole Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego przy ul. Koniecpolskiej 40 będzie dostępny od 15 do 17 września.
(źródło: IPN)