Sandra Tofil zaprosiła wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię działalności Teatru Plastycznego SEN. W Polskim Języku Migowym opowiedziała również zgromadzonym o powstaniu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i o zbliżającym się jubileuszu tej instytucji. 11 listopada WDK obchodzi 85. urodziny – rok później, niż wypada to z kalendarzowej arytmetyki, ale taką datę obchodów na organizatorach wymusiła pandemia. Teatr Plastyczny SEN wystąpi podczas tej ważnej uroczystości.
Uzupełnieniem piątkowego spotkania były warsztaty teatralne.
Już wkrótce członkowie Teatru Plastycznego SEN odwiedzą kolejne ośrodki Polskiego Związku Głuchych w Polsce.
_______
Teatr Plastyczny SEN powstał w 2014 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z inicjatywy animatora kultury i plastyka, Tomasza Irskiego.
Przez kilka intensywnych lat działalności zdążył sobie wyrobić renomę w środowisku teatrów amatorskich. Widowiska teatru dotychczas wystawiane były m.in. w Trydencie we Włoszech, w Pomorskiej Filharmonii w Wejherowie, w miejskich domach kultury w Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Tczewie, Lublinie i Moskwie, a także w amfiteatrze Kadzielnia oraz w innych instytucjach kultury w Kielcach.
Zespół Teatru Plastycznego SEN zajmuje się nie tylko działalnością artystyczną, ale także kulturotwórczą, dba o ochronę i upowszechnianie polskiej, regionalnej kultury w środowisku osób głuchych w kraju i zagranicą.
Grupa od początku istnienia uczestniczy w międzynarodowych festiwalach teatralnych dla osób niepełnosprawnych, m.in. w Tczewie, Lublinie, Moskwie, na których zdobywa różne nagrody i wyróżnienia. Za te działania i osiągnięcia aktorzy teatru uhonorowani zostali, m.in. w 2015 roku Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty, Nagrodą III stopnia Prezydenta Miasta Kielce oraz w 2016 roku Świętokrzyską Nagrodą Kultury.