Nagrody wręczali marszałek Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś oraz Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa. W uroczystości uczestniczyli także wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marcin Różycki i szef ROT, Marcin Piętak.
Nagrody:
- Wyróżnienie specjalne Statuetka "Super Wędrowiec Świętokrzyski": Geonatura Kielce.
Głównym obszarem działalności Geonatury są rezerwaty geologiczne na terenie miasta Kielce: Rezerwat Kadzielnia – Park i Amfiteatr Kadzielnia, Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego wraz z Centrum Geoedukacji oraz Ośrodkiem Pracy Twórczej "Wietrznia", Rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego na Ślichowicach, a także Ogród Botaniczny w Kielcach.
Geonatura w tym roku znalazła się w Światowej Sieci Geoparków UNESCO razem ze 147 placówkami z 41 krajów.
- Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii Przedsiębiorstwo: Baseny Tropikalne Binkowski Resort.
Najnowocześniejszy w Polsce park wodny, który został przykryty pierwszym w kraju szklanym, rozsuwanym dachem to atrakcja turystyczna doceniona przez turystów z całej Polski.
Obiekt jest podzielony na trzy strefy: rekreacyjną, Wellness & SPA i rehabilitacji. W ramach tej realizacji powstał kompleks basenów rekreacyjnych z krystalicznie czystą, ciepłą wodą, prawdziwymi palmami z najdalszych zakątków świata i przyjemną temperaturą powietrza 32 st. C w ciągu całego roku. Obiekt zawiera także przeszkloną halę basenową z rozsuwanym dachem, żywą tropikalną roślinność, bar wodny, strefę restauracyjną, wodny plac zabaw dla dzieci i inne atrakcje.
- Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii Osobowość turystyczna: dr Andrzej Józef Rembalski.
Dr Andrzej Józef Rembalski urodził się 24 marca 1944 r. w Kielcach. Jest historykiem i regionalistą. Członkiem zarządów Towarzystwa Przyjaciół Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Staropolskiego w Kielcach, Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Od 1978 roku członkiem Kieleckiego Towarzystwa Naukowego. Od 1958 roku działa w ZHP. Od 1960 r. jest członkiem PTTK. Członkiem Honorowym PTTK od 2015 r.
Doktorat nauk humanistycznych w zakresie historii obronił na Akademii Świętokrzyskiej. Jest autorem szeregu prac związanych z regionem i biografistyką, które opublikował m.in. w wydawnictwach: KTN, Muzeum Ziemi PAN, WSP w Kielcach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Universitas Studiorum Polona w Wilnie.
- Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii Atrakcja turystyczna: Tężnia solankowa w Busku-Zdroju.
Jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce powstała w południowej części Buska-Zdroju na terenie nowego parku zdrojowego. Składa się z dwóch części: parterowej, przeznaczonej do spacerów, oraz widokowej, znajdującej się na szczycie tężni.
Tężnia jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Busku-Zdroju. W niespełna dwa tygodnie od jej otwarcia (czyli od 25 czerwca 2021 r.) odwiedziło ją ponad 55 tys. osób.
Obok tężni usytuowany jest dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną minitężnią. W budynku urządzono oranżerię, centrum informacji turystycznej, a na zewnątrz jest multimedialna fontanna.
- Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii Gmina turystyczna: miasto i gmina Wiślica.
Wiślica to jedna z najstarszych miejscowości w województwie świętokrzyskim, w której zobaczyć można szereg zabytków, w tym unikalną w skali europejskiej posadzkę wiślicką tzw. "Płytę Orantów" z 1170 r., kolegiatę gotycką (obecnie Bazylika Mniejsza) p.w. Narodzenia NMP z ok. 1350–1360 r., pozostałości kościoła św. Mikołaja z X–XII w., pozostałości misy chrzcielnej oraz Dom Długosza z 1460 r. mieszczący Muzeum Archeologiczne.
- Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii Organizacja turystyczna: Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej".
Jest to organizacja działająca od 2004 r. i skupiająca wiele podmiotów, wśród których są przedstawiciele samorządów, organizacje pozarządowe, firmy, instytucje kultury i osoby prywatne działające na rzecz promocji turystyki. LOT ma na celu pomóc w rozwoju turystyki w regionie Sandomierza.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.