Zaprezentowane zostaną oryginalne dokumenty opisujące nastroje społeczne towarzyszące wydarzeniom 1956 roku. Nie zabraknie wspomnień o reakcjach Polaków na węgierskie wydarzenia.
27 i 28 października w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach odbędą się pokazy filmu 13 lat, 13 minut oraz spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem, byłym Ambasadorem Polski na Węgrzech, autorem szeregu publikacji o relacjach między naszymi narodami, w szczególności o historii pomocy Węgrów dla Polaków w okresie II wojny światowej. Podczas spotkania dostępne będą publikacje byłego dyplomaty.
_______
Powstanie na Węgrzech wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej.
Był to największy zryw niepodległościowy Węgrów w XX wieku, porównywalny z XIX-wieczną Wiosną Ludów. Zryw, który przypłaciło życiem ok. 2500 osób po stronie węgierskiej, 740 żołnierzy i oficerów radzieckich. Około 200 tysięcy osób musiało uciekać w wyniku tych wydarzeń z kraju przez Austrię, głównie do Stanów Zjednoczonych.
Po inwazji radzieckiej pomoc okazywana Węgrom przez Polaków przybrała olbrzymią skalę. Do 12 listopada w całym kraju zgłosiło się ponad 11 tysięcy honorowych krwiodawców. Aby ich obsłużyć, uruchomiono dodatkowe punkty. W całym kraju powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Statystyki PCK wskazują, że samym transportem lotniczym (15 samolotami) dostarczono na Węgry 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Pomoc wysyłana przy użyciu transportu drogowego i kolejowego była znacznie większa. Polską pomoc szacuje się na równowartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich.
Źródła: UM Kielce, internet.