Podczas multimedialnej prezentacji w Polskim Języku Migowym, specjalnie przygotowanej na tego typu spotkania, Sandra Tofil przedstawia i opowiada historię powstania Teatru Plastycznego SEN oraz omawia działalność Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży i absolwentów szkół specjalnych, z których m.in. wywodzi się liderka grupy – Sandra Tofil.
Opowiadając o swojej teatralnej przygodzie, zachęca jednocześnie gości spotkań do oglądania inscenizacji teatralnych TP SEN w wykonaniu osób głuchych.
Spotkania członków TP SEN z publicznością odbywają się nie tylko w kraju – artyści dwukrotnie gościli już we włoskim Trydencie.
Członkowie Teatru Plastycznego SEN w najbliższym czasie propagowali będą kulturę głuchych w Polskim Języku Migowym podczas następujących spotkań:
- 19 października o godz. 15.45 – w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie,
- 21 października o godz. 16.00 – w Polskim Związku Głuchych Oddział Małopolski w Krakowie,
- 22 października o godz. 9.30 – w Zespole Szkół Specjalnych Nr 42 dla Niesłyszących w Zabrzu,
- 5 listopada o godz. 16.00 – w Polskim Związku Głuchych Oddział Mazowiecki w Warszawie.
___
Teatr Plastyczny SEN zrzeszający osoby niesłyszące i niedosłyszące powstał w 2014 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z inicjatywy animatora kultury i plastyka, Tomasza Irskiego.
Przez kilka intensywnych lat działalności zdążył sobie wyrobić renomę w środowisku teatrów amatorskich. Widowiska teatru dotychczas wystawiane były m.in. w Trydencie we Włoszech, w Pomorskiej Filharmonii w Wejherowie, w miejskich domach kultury w Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Tczewie, Lublinie i Moskwie, a także w amfiteatrze Kadzielnia oraz w innych instytucjach kultury w Kielcach.
Zespół Teatru Plastycznego SEN od początku istnienia uczestniczy w międzynarodowych festiwalach teatralnych dla osób niepełnosprawnych, m.in. w Tczewie, Lublinie, Moskwie, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Za te działania i osiągnięcia aktorzy teatru uhonorowani zostali m.in. w 2015 roku Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty, Nagrodą III stopnia Prezydenta Miasta Kielce oraz w 2016 roku Świętokrzyską Nagrodą Kultury. W 2019 r. grupa otrzymała specjalne podziękowania od włoskiego Ente Nazionale Sordi w Trydencie za upowszechnianie kultury w środowisku osób głuchych na całym świecie. W tym samym roku zdobyła Specjalną Nagrodę Jury na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Głuchych "Mimiki i Gestu" w Moskwie.