Zdzisław Beksiński – fotograf, grafik, malarz, urodził się w 1929 roku w Sanoku, zmarł 21 lutego 2005 roku w Warszawie.
Był absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej (1952). Początkowo zajmował się fotografią (1953–1960), później także rysunkiem, grafiką i malarstwem.
Indywidualna wystawa jego prac miała miejsce w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym w 1958 roku.
W 1959 roku w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym miała miejsce wystawa nieformalnej grupy, w skład której wchodzili Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński i Bronisław Schlabs, która przeszła do annałów historii fotografii polskiej jako "Antyfotografia". Beksiński zaprezentował na niej słynną pracę "Gorset sadysty" oraz zestaw czternastu prac bez tytułu, które powstały z inspiracji fotografią surrealizmu i teorią montażu filmowego słynnego radzieckiego konstruktywisty Wsiewołoda Pudowkina. W pracach Beksiński wykorzystywał zdjęcia amatorskie, reprodukcje z czasopism, zniszczone negatywy i reprodukcje tekstów słownikowych, które zestawiał w formie odwołującej się do narracji filmowej. Wszystko opatrywał szokującymi i zaskakującymi tytułami wchodzącymi w interakcję z zestawionymi fotografiami.
Od końca lat 90. artysta tworzył grafiki cyfrowe – kolorowe i czarno-białe, sięgając w nich po swoje zdjęcia.
Dorobek fotograficzny Zdzisława Beksińskiego liczący sto kilkadziesiąt fotografii należy do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej XX wieku. Ta ważna część twórczości artysty została dotychczas pokazana na kilku wystawach, m.in.: "Zdzisław Beksiński. Od awangardy do postmodernizmu" w Muzeum Regionalnym w Kutnie (1993), "Antyfotografia i ciąg dalszy. Beksiński, Lewczyński, Schlabs" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1993) i "Zdzisław Beksiński. Fotografie 1953–1959" w Muzeum Narodowym w Gdańsku (2001/2002).
Źródła: Galeria Sztuki "Winda", Culture.pl