Najbardziej okazałą postać podczas pleneru wyrzeźbił Edmund Szpanowski z Sierpca. Patrzący na cztery strony świata Światowid stanie prawdopodobnie na modernizowanym parkingu przy zbiegu ulic Kieleckiej i Staszowskiej. Będzie witał turystów odwiedzających Szydłów. Ławeczka Szpanowskiego opanowana jest przez gnomy. Wspiera się na dwóch smoczych łapach.
Stanisław Panfil z Mogilna wyrzeźbił postać króla Władysława Jagiełły. To ten król był najczęstszym gościem spośród wszystkich monarchów przebywających w Szydłowie. Kronikarze odnotowali aż siedemnaście wizyt tego władcy w mieście nad Ciekącą. Ławeczki Panfila pilnuje nie mniej okazały, średniowieczny wojownik.
Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna wyrzeźbił postać króla Władysława Łokietka. Do ławeczki dołożył zachwycającą księżniczkę.
Michał Grzymysławski ze Szczytna, który do Szydłowa przyjechał po raz pierwszy, na warsztat wziął królową Jadwigę Andegaweńską. Przedstawił ją z berłem, księgą oraz bucikiem. Głównym motywem ławeczki Grzymysławskiego jest wesoły błazen będący częstym tematem jego twórczości, nie tylko rzeźbiarskiej, ale także ilustratorskiej i komiksowej.
Plener odbywał się w dniach 9–18 września. Rzeźby poplenerowe można oglądać na placu przy synagodze.
_______
Historia plenerów rzeźbiarskich w Szydłowie rozpoczęła się w 2007 roku. To wtedy po raz pierwszy do miasteczka zjechali artyści z różnych stron Polski. Kolejne edycje Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie we współpracy z Gminą Szydłów realizowane były do 2011 r. W 2014 r. odbył się ostatni plener, podczas którego wyrzeźbiono polskich noblistów i innych słynnych Polaków. Projekt powrócił do Szydłowa po siedmioletniej przerwie.
Projekt "SzydłówArt 2021" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Szydłów.