Piątek, 17 maja 2024 - Brunony, Sławomira, Wery

21. Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie A A A

W tym roku, ze względu na zagrożenia pandemiczne, uroczystości dożynkowe zostaną przeprowadzone w ograniczonym zakresie. Nie będzie np. tradycyjnych stoisk promocyjnych, wystaw maszyn rolniczych, płodów rolnych, a także występów powiatowych zespołów ośpiewujących wieńce. Będzie natomiast konkurs na najpiękniejszy wieniec, który będzie reprezentował województwo świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich 19 września. Twórcy wieńca zdobędą nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Wieńce konkursowe zostaną zaprezentowane na placu katedralnym od strony ołtarza polowego od godz. 8:30. Uroczystości dożynkowe rozpocznie o godz. 11:00 msza święta w bazylice katedralnej. Po niej nastąpi poświęcenie wieńców, a na płycie nagrobkowej Bartosza Głowackiego złożone zostaną kwiaty. Korowód uczestników dożynek przejdzie na plac przed Muzeum Narodowym, gdzie odbędzie się część obrzędowa święta plonów. Poprowadzą ją członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Kielce przy udziale Marszałkowskiej Orkiestry Dętej.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawieni zostali starostowie tegorocznych dożynek: Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica oraz Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik.
Małgorzata Biernacka jest delegatką do Walnego Zgromadzenia Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z gminy Pierzchnica, z wykształcenia technikiem ogrodnikiem. Mieszka w maleńkiej, ale przepięknej miejscowości Maleszowa, położonej nad stawami. Ma dwie córki i trójkę wnucząt. Jej pasjami są florystyka, malarstwo oraz nauka języków obcych. Od 15 lat prowadzi  siedmiohektarowe gospodarstwo sadownicze, które od 7 lat jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym. W sadzie uprawia 20 odmian jabłoni, śliwy i gruszy. Mówi, że ekologia to przyszłość rolnictwa i szansa na nowe rynki zbytu. Współpracuje z firmą z Lublina, która wysyła ekologiczne produkty z jej uprawy między innymi do Niemiec, Włoch, Kataru, Dubaju, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przez 10 lat prowadziła również własną działalność gospodarczą, na której otwarcie pozyskała fundusze unijne za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Regionu w Pierzchnicy.
Andrzej Chmielewski jest właścicielem gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 100 ha, z czego 50 ha to grunty własne, a pozostałe to dzierżawy. Specjalizuje się w produkcji bydła. Obecnie posiada 90 sztuk bydła, z czego 45 to krowy mleczne, pozostałe to opasy, jałówki i byczki do 2 lat oraz cielęta. Poza bydłem w gospodarstwie znajduje się 80 pni pszczelich. Posiada też nowoczesną oborę oraz zabudowania gospodarcze. W gospodarstwie pracuje pięć ciągników o różnej mocy, kombajn zbożowy, sieczkarnia do kukurydzy i zielonki oraz inne nowoczesne maszyny i sprzęty rolnicze.
Gospodarstwo przejął od rodziców roku 1994 i od tego czasu prowadzi je wspólnie z żoną Henryką. W trakcie gospodarowania zwielokrotnił powierzchnię przejętego gospodarstwa, wybudował budynki inwentarskie i składowe oraz wyposażył w park maszynowy. Rok 2021 jest ostatnim rokiem jego działalności rolniczej, gdyż planuje przekazać gospodarstwo w ręce syna.
Pan Chmielewski jest członkiem koła łowieckiego „Szarak”, w którym od wielu lat zajmuje się szacowaniem szkód łowieckich, ponadto jest zapalonym wędkarzem. W   roku   2013    uhonorowany   został   przez   Ministra   Rolnictwa   i   Rozwoju Wsi odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.
W konferencji prasowej udział wzięli: Marek Jońca – wicemarszałek województwa, Stanisław Stanik – prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Sławomir Neugebauer – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Bożena Szczypiór – zastępca prezydenta Kielc, Tomasz Pleban – ze starostwa kieleckiego, Jacek Sabat – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury oraz starostowie dożynek.

Rękodzieło ludowe Włodzimierza Ciszka

Włodzimierz Ciszek od 40 lat zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych zabawek z drewna i jest...

Festiwal Klasyki Teatralnej w Kieleckim Centrum Kultury

Od 3 do 6 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się Festiwal Klasyki Teatralnej. W ramach...

Koncert SBB w Kielcach

10 maja 2024 r. legendarna grupa SBB po raz pierwszy wystąpiła w Kielcach, w Wojewódzkim Domu...

„Niedziela za węgłem” i „Niedziela z konserwacją zabytków” w skansenie w Tokarni

W najbliższą niedzielę, 12 maja, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się kolejne spotkanie...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Majówka na zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczyna sezon turystyczny. W długi weekend majowy na zwiedzających...

Urodziny Henryka Sienkiewicza. Piknik w Oblęgorku

W niedzielę, 5 maja, przypada 178 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w Oblęgorku...

Sylwia Grzeszczak gwiazdą Dni Połańca

Połaniec świętuje dwie ważne rocznice. W tym roku mija 230 lat od ogłoszenia Uniwersału...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 829 043
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności