Następną premierą będzie realizacja sceniczna wielokrotnie nagradzanej książki „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego, opowiadającej o losach dziewięcioletniego Rafała z warszawskiego getta, dla którego podróżowanie w czasie stało się ucieczką od okrutnej, wojennej rzeczywistości. Adaptacji i reżyserii tego utworu podjął się Tomasz Kaczorowski – jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Przedstawienie przeznaczone będzie dla widzów od lat 10. Premiera w listopadzie.
Kolejna nowa pozycja to „Legendy ziemi świętokrzyskiej”. Nawiązywać będzie do teatru objazdowego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich. Wykorzystane zostaną klasyczne rodzaje lalek: pacynki, kukiełki i jawajki. Wysoką jakość artystyczną przedstawienia gwarantują jego realizatorzy - wielokrotnie nagradzani, czołowi twórcy teatru animacji: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký. Atrakcyjna plastycznie forma sceniczna, z ciekawą, okraszoną humorem fabułą, to znakomity sposób na zgłębianie przez najmłodszych (od lat 4) wiedzy o historii miejsca, w którym mieszkają. Premiera odbędzie się w grudniu, w ramach ministerialnego projektu „Przyjechał teatr!”
W lutym „Kubuś” zaprosi widzów od lat 8 (i wszystkich starszych – bez górnej granicy wieku) na przedstawienie „Jak zostałam wiedźmą”, oparte na tekście Doroty Masłowskiej - jednej z topowych pisarek młodego pokolenia. Tę opowieść o nas samych - dorosłych i dzieciach, żyjących w nieustannej pogoni za więcej, więcej i więcej, wyreżyseruje Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor „Kubusia” i autor adaptacji). Scenografię stworzy współpracująca z kieleckim teatrem lalkowym Małgorzata Gałaś-Prokopf z Dűsseldorfu, muzykę – także znana już z dokonań na kieleckiej scenie - Digital PrinceZZ, ruchem zaś zajmie się Mikołaj Mikołajczyk.
„Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych” Bolesława Leśmiana to z kolei propozycja dla widzów nieco starszych, od lat 12 (bez górnej granicy). Tę inspirowaną tematyką orientalną, fascynującą opowieść wyreżyseruje w konwencji gier komputerowych fantasy Przemysław Żmiejko, mający już na koncie w „Kubusiu” kilka reżyserii oraz innych form działalności twórczej.
A w maju, na zakończenie sezonu, ostatnia premiera - „Wróżka z kranu” Pierre’a Gripariego, w reżyserii i ze scenografią Adama Walnego, który tym razem przygotuje sztukę dla dzieci od lat 5. Będzie to zabawna historia, pokazująca życie rodzinne – w tym przywary dorosłych.
Oprócz premierowych inscenizacji, w nowym sezonie realizowane będą również liczne projekty edukacyjne, artystyczne i inwestycyjne, z których aż pięć zostało dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury lub Budżet Obywatelski.
We wrześniu i październiku, we współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy, teatr „Kubuś” zrealizuje projekt Baśniowy koncert dla najmłodszych, finansowany przez Budżet Obywatelski 2021, którego celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej miasta o bezpłatne, rodzinne wydarzenie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Odbędą się trzy koncerty piosenek z kubusiowych przedstawień, w aranżacjach Wojciecha Lipińskiego, połączone z warsztatami muzycznymi dla dzieci w wieku 7-10 lat.
Więcej na stronie www.teatrkubus.pl