Rozpocznie je spotkanie autorskie z dziennikarką Anną Piątkowską na temat książki „Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej”(godz. 15.00, synagoga). To inauguracja cyklu „Kto ratuje jedno życie…”, realizowanego dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra 2021.
Oczekiwanym punktem programu jest gala ogólnopolskiego konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi” (synagoga) z otwarciem wystawy pokonkursowej (Dom Kultury). Od godz. 17. 30 – szereg propozycji artystycznych na chmielnickim rynku, które zainaugurują Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Chmielnickie Mażoretki. Nie może zabraknąć klimatów klezmerskich, a zapewnią je koncerty: lubelskiego zespołu „Berberys” oraz osadzonego w lokalnych klimatach „Chmielnikers”. Okazją do wspólnej zabawy będą warsztaty tańca żydowskiego, które poprowadzi Julia Makosz. Nie zbraknie interaktywnych warsztatów plastycznych. Humor i rozrywkę w dobrym wydaniu zapewni kabaret żydowski „Moniek Przepiórko” o godz. 18.30 w Domu Kultury.
W niedzielę organizatorzy zapraszają nad zalew Andrzejówka.
Początek pikniku historycznego o godz. 13:00. Historycznego, bo swymi propozycjami dla uczestników nawiązuje do 780. rocznicy bitwy z Tatarami, rozegranej w 1241 r. pomiędzy rycerstwem piastowskim, a wojskami mongolskimi, podczas I najazdu mongolskiego na Polskę w XIII wieku. Ten fakt opisany w podręcznikach historii uczci bieg historyczny na 1241 metrów (godz. 16:00). Do bogatego dziedzictwa Chmielnika nawiążą różnego typu propozycje: pokazy strażackie i militarne, atrakcje wioski historycznej… Piękno chmielnickiej ziemi uwiecznią uczestnicy 19. pleneru malarskiego. Ponadto organizatorzy proponują podchody w lesie „W poszukiwaniu złotego runa”, miniturnieje, konkursy, gry i zabawy z animatorami.
Można będzie spędzić czas w strefie przyrodniczej, kulinarnej i rodzinnej, obejrzeć pokazy Teatru Ognia i dobrze się bawić na koncercie zespołu Alergen (godz. 21:00).
Specjalnym wydarzeniem niedzieli, odwołującym się z kolei do pamięci o II wojnie światowej, będzie odsłonięcie w miejscowości Suskrajowice pomnika upamiętniającego żydowskie ofiary mordu niemieckiego: rodziny Katzów i Fridmanów. Jest to inicjatywa OEM „Świętokrzyski Sztetl”, przy zaangażowaniu mieszkańców sołectwa i wielu społeczników, z dofinansowaniem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Ceremonia z udziałem delegatów Gmin Wyznaniowych Żydowskich odbędzie się w niedzielę 20 czerwca o godz. 15:30.
(źródło: Świętokrzyski Sztetl)