Dan Jemmett – (ur. 1967 w Londynie) brytyjski reżyser teatralny, specjalizuje się w teatrze elżbietańskim. Wywodzi się z artystycznej rodziny, jego rodzice byli aktorami. Studiował literaturę w Goldsmiths College, który jest częścią Uniwersytetu Londyńskiego. Na początku pracy teatralnej był lalkarzem w Norwich Puppet Theatre. W 1993 roku wraz z Markiem von Henningem założył eksperymentalną firmę teatralną Primitive Science. Organizacja prezentowała w Londynie realizacje sztuk, tj.: Medeamaterial Heinera Müllera (Soho Poly Theatre), Antygonę Bertolta Brechta (Battersea Arts Centre), Kwartet Heinera Müllera (Lilian Baylis Theatre), Fatzer, fragmenty Bertolta Brechta, montaż tekstów Heinera Müllera (Gate Theatre), Głód z tekstów Franza Kafki (Purcell Room), Imperfect Librarian na podstawie nowel Jorge Luisa Borgesa (Young Vic Theatre). Pierwszą inscenizacją Dana Jemmetta był Król Ubu Alfreda Jarry'ego, prezentowany w Young Vic Theatre w 1998 roku. Spektakl powtórzono w Théâtre de la Cité Internationale w Paryżu. Jemmett przeniósł się do Francji w 1999 roku. Realizował Szekspira, Moliera czy Jarry’ego na najważniejszych europejskich scenach, m.in. Prawie Hamleta z Gillesem Privatem w roli głównej w Théâtre National du Chaillot. W 2002 roku spektakl pt. Shake na podstawie Wieczoru Trzech Króli Williama Szekspira w Théâtre de la Ville przyniósł mu nagrodę roku przyznawaną przez stowarzyszenie krytyków francuskich Révélation Théâtral . Po otrzymaniu tego wyróżnienia, jako pierwszy Brytyjczyk, został zaproszony do reżyserii przedstawienia w Comédie-Française, z którym na stałe współpracuje. Innymi jego głośnymi spektaklami są: Pocieszne wykwintnisie Moliera (Les précieuses ridicules, Comédie-Française, Théâtre du Vieux-Colombier, 2009), Wielka magia Eduardo de Filippo (Comédie-Française, 2010), Tragedia Hamleta na podstawie arcydzieła Williama Szekspira (Comédie-Française, 2013). Jemmett wystawia również dzieła operowe, takie jak: L'occasione fa il ladro Gioacchino Rossiniego w Théâtre des Champs-Élysées (2004) lub Béatrice i Bénédict Hectora Berlioza w Opéra-Comique (2010). Jego film Curtains (2009) był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu
Sztuka "Och, te duchy!" w zabawny sposób eksploruje naszą percepcję rzeczywistości i zdolność (albo właśnie niezdolność) do akceptowania rzeczy takimi, jakie są naprawdę.
Czy dom, który wynajął Pasquale Lojacono jest nawiedzony? Mówią, że zamurowano w nim żywcem dwoje kochanków. A może mężczyzna woli wierzyć w duchy, zamiast przyjąć do wiadomości fakt, że jego żona Maria go zdradza? Wypiera i desperacko ucieka od bolesnej prawdy w fantazję? Łzawa komedia miesza się tu z horrorem klasy B, potajemne romanse – z paranormalnymi zjawiskami.
Kielecki teatr zaprasza na spektakl od 17 do 20 czerwca o godzinie 19.00.
Źródło: Teatr im. S. Żeromskiego