Taneczne widowisko plenerowe ilustrujące poezję świętokrzyskiego poety w opracowaniu muzycznym zespołu Gędzi Chór odbędzie się z udziałem młodzieży tańczącej w Szkole Tańca KTT. Autorsko zaaranżowane utwory literacko – muzyczne wykonywane „na żywo” połączone ze specjalnie przygotowaną choreografią stanowić będą rodzaj „powrotu do korzeni i ludowej mądrości”. W taneczno – muzycznym wydarzeniu połączy się siła tradycji i kultury regionu z jej kreatywną współczesnością. Soczystość i bogactwo opisów przyrody zawarte w poezji Gajzlera oddane tańcem, dadzą szansę na stworzenie misterium, obrzędu – swoistego echa Puszczy Jodłowej.
Miejsce planowanego wydarzenia – urokliwa okolica wsi Kapkazy, daje również możliwość dotarcia ze sztuką tańca do miejsc odległych od centrów kultury, a tym samym do widza spoza głównego nurtu odbiorców. Częścią scenografii widowiska będzie naturalne otoczenie wiejskiego podwórka, a w drugim planie Bukowa Góra i rozległe pasiaki pól w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Tańcząca młodzież będzie miała także warsztaty ceramiczne pod hasłem „Taniec zaklęty w glinie”, podczas których zapozna się i będzie mogła tworzyć własne prace ceramiczne pod okiem liderów Szkoły wrażliwości z Kapkazów.
Kapkazy – Szkoła Wrażliwości to niezwykłe miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki. Założyli ją i prowadzą Ewa Skowerska i Mariusz Kosmalski. W starej stodole powstała galeria ceramiki i scena teatralna, a w przedwojennej obórce pracownia ceramiczna. Odbywają się tam różnego rodzaju spotkania kulturalne: przedstawienia, koncerty, wystawy plastyczne, warsztaty ceramiczne i teatralne, warsztaty z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, wernisaże, prezentacje artystyczne. Tu krzyżują się polne i miejskie drogi różnych artystów, stowarzyszeń i inicjatyw.
Kapkazy - Szkoła Wrażliwości to projekt, który w 2002 r. uzyskał pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Fundacje Wspomagania Wsi na Najlepszy Agroturystyczny Produkt Regionalny, a w 2013 r. znalazł się na stworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi liście Hitów Turystyki Wiejskiej jako produkt flagowy. Bardzo ważnym elementem tego projektu jest współpraca z sąsiednimi gospodarstwami m.in. Zagroda Świętokrzyska, Stadnina Manoah, Dom pod Bocianim Gniazdem, Gospodarstwo na Górce. W ramach szeroko rozumianej współpracy zrealizowany został projekt – stypendium "Dzbaniska – Źródliska" sfinansowany ze środków MKiDN.
Do współpracy zaproszony zostanie Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zajmujący się także pielęgnowaniem kultury regionalnej oraz Centrum Wolontariatu w Kielcach, którego wolontariusze zajmą się przygotowaniem organizacyjnym wydarzenia.
Widowisko odbędzie we wsi Kapkazy k. Kielc 26 czerwca o godz. 21.30. Choreografia Anna Budnicka, Paweł Żołądek.
Źródło: KTT