Niedziela, 17 listopada 2024 - Grzegorza, Salomei, Walerii

"Uważne muzeum" A A A

Nasza przeszłość oraz wszystko co nas dzisiaj otacza budują naszą emocjonalność i mają wpływ na to, jak radzimy sobie w różnych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi, które możemy uzyskać poprzez skupienie się i bycie „całym sobą" w danym momencie. Dzięki ćwiczeniom uważności możemy zapanować nad stresem, zrozumieć nasze emocje i zauważyć to, co do tej pory uważaliśmy za nieistotne. Uważność pozwoli nam na odzyskanie wewnętrznej równowagi.

Godzina uważności – trening uważności dla dorosłych (koszt 20 zł, zajęcia odbywają się w środy i piątki o 12.00, nie obowiązują zapisy)
Mindfulness, czyli w dosłownym tłumaczeniu pełnia umysłu czy też pełnia świadomości, to stan w którym skupiamy się na świadomym byciu „tu i teraz". Podczas spotkania w muzeum wszyscy uczestnicy skupią się na swoich odczuciach. Poczują swoją obecność, uświadomią sobie bycie w danej chwili. Dzięki ćwiczeniom z uważności i przebywaniu wśród obiektów z naszej kolekcji wypracujemy sposób radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

Uważne dziecko – zajęcia dla dzieci (koszt 7 zł)

Liczba bodźców, z którymi musi zmierzyć się dziecko każdego dnia, jest ogromna. Komputery, telefony, tablety, bajki, a nawet brak kontaktu z rówieśnikami mogą wpływać w znacznym stopniu na emocje małego człowieka. Dlatego na zajęciach zajmiemy się uważnością – nauką skupienia uwagi na byciu „tu i teraz". Dzięki ćwiczeniu metodą 5-4-3-2-1 dziecko będzie mogło skoncentrować się na świadomym odczuwaniu swoich zmysłów.

Emocjonalne obrazy – zajęcia dla dzieci (bezpłatne)

Nie zawsze potrafimy nazwać towarzyszące nam na co dzień emocje, nie zawsze również potrafimy je rozróżnić. Dlatego podczas zajęć spróbujemy nauczyć się je rozpoznawać i nazywać oraz porozmawiamy o tych, które towarzyszą nam najczęściej. Pomogą nam w tym wszystkim obrazy malarza Jacka Malczewskiego, a zwłaszcza portretowane przezeń postacie.

Obowiązują zapisy na zajęcia. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.30 drogą e-mailową: edukacja@mnki.pl lub telefonicznie 41 344 40 14 wew. 233, kom. 660 957 875.

 Uważność w muzeum – program, dzięki któremu zebrane materiały pozwolą odpowiedzieć na pytanie „jak radzimy sobie z naszymi emocjami".

Obecnie muzea wykraczają poza tradycyjne funkcje naukowe czy rekreacyjne. Poza podstawowymi zadaniami, jak gromadzenie, chronienie i udostępnianie zbiorów, muzea mają również, jak dowodzą badania naukowe, wysokie wyniki w zakresie poprawy zdrowia. Według naukowców muzeoterapia jest skuteczna i coraz częściej wykorzystywana do wspomagania leczenia wielu schorzeń, zarówno o podłożu psychicznym, jak i somatycznym.

Muzeoterapia może być w znaczącym stopniu pomocna przy profilaktyce i leczeniu wielu chorób, jak np. nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca, choroba Alzhaimera, a także w obniżeniu poziomu stresu czy polepszeniu pamięci. Muzeum Narodowe w Kielcach od kilku lat organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukową „Muzeoterapia", wprowadzając tym samym na grunt muzealny nowe metody terapii i psychoterapii oparte na kolekcji muzeum.


Źródło: MNKi

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 328 389
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności