Tworzenie dorocznych edukacyjnych przedstawień muzycznych stało się w ostatnich latach ambicją studentów Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W roku 2021 będzie ono miało wymiar szczególny, wiązać się bowiem będzie z jubileuszem uczelni. Widowisko w pełni autorskie, na które złożą się dialogi, piosenki i układy choreograficzne, to historia o chłopcu, Janku Kochanowskim, który przypadkowo trafia na obóz literacki. Uczestnicy zgrupowania próbują pomóc mu docenić literaturę swojego wielkiego imiennika i język staropolski. Pouczający spektakl rodzinny opiera się na wybranych fraszkach patrona UJK i na łamigłówkach językowych.
KATARZYNA LISOWSKA
Wokalistka, nauczycielka śpiewu, wykładowczyni i wicekierowniczka ds. artystycznych i studenckich w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi również własną szkołę wokalną Melodia w Kielcach, w której z ogromną pasją kształci dzieci i młodzież. Ostatnio, w kwietniu, wydała autorską płytę pt. Linia życia nakładem warszawskiego wydawnictwa Requiem Records. Współpracuje z wieloma artystami. Na stałe koncertuje z Andrzejem Piasecznym.
HUBERT STACHURA
Absolwent studiów podyplomowych Arteterapia – sztuka w nauczaniu, wychowaniu i terapii, artysta tancerz dyplomowany przez Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) w Warszawie. Członek zwyczajny, trener i czynny tancerz w Polskiej Federacji Tańca (PFT), International Dance Organization (IDO) i World Artistic Dance Organization (WADF). Właściciel, nauczyciel i choreograf Studio Tańca MIMESIS. Nauczyciel akademicki w zakresie tańca w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wieloletni reżyser i choreograf uczniowskiego Teatru Hades przy I LO w Busku-Zdroju. Stały choreograf Wyborów Miss Polski województwa świętokrzyskiego. Jest byłym tancerzem Kieleckiego Teatru Tańca. Specjalizuje się w technice jazzowej, w zakresie której kształcił się głównie u Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Pozostaje również pod wpływem modern jazz-underground Thierrego Vergera oraz innych stylów tańca poznanych podczas wieloletniej praktyki. Jest entuzjastą i propagatorem „Rytmiki Viva” prof. Barbary Gruberne-Biernackiej. Jego pasją są również tańce karaibskie (salsa, bachata), w zakresie których zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski w kat. Latin Show Par Dorosłych (2011). Przez lata pracy stworzył ponad 100 choreografii, z którymi szkoleni przez niego młodzi tancerze, odnosili sukcesy na ogólnopolskich przeglądach i turniejach tanecznych.
Fot. UJK, FŚ