Wśród czytelników przodują kobiety (74%). Największa grupa czytelników to osoby między 25 a 44 rokiem życia, tuż za nią są użytkownicy powyżej 60 lat, najmniej liczna grupa to dzieci w wieku przedszkolnym oraz między 15 a 18 rokiem życia.
W MBP nastąpił 7-krotny wzrost wypożyczeń e-booków, blisko 20 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, ponad 2 tys. nowych czytelników, blisko 600 nowych e-booków, 17-procentowy spadek wypożyczeń książek w formie tradycyjnej.
Duży wzrost zainteresowania książką cyfrową to też znak czasu i obecnej sytuacji, dlatego już wkrótce w Kielcach odbędzie się inauguracja projektu „E-biblioteka - słuchaj i czytaj online!”, realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego, katalog z nowymi e-bookami i audiobookami oraz aplikacja mobilna na smartfony i tablety z systemem Android e-Biblioteka.
Z raportu BN wynika, że najmniej jest czytelników wśród osób bezrobotnych oraz tych, których tryb pracy nie zmienił się podczas pandemii, najwięcej zaś wśród osób, które pracują zdalnie, mają tyle samo lub więcej obowiązków, które czytały do tej pory dużo, mają skonkretyzowane zainteresowania i pasję do czytania pielęgnowana od lat. Więc wydaje się, że w pierwszej kolejności to nie pandemia, ale nadzwyczajne okoliczności przez nią spowodowane wyostrzają różnice społeczne. Niemniej jednak sama akcja
#zostanwdomu wyzwoliła nawet w tych nieczytających wcześniej chęć nadrobienia zaległości czytelniczych.
Źródło: MBP