Galeria Labirynt od 10 lat organizuje międzynarodowe sympozja i plenery malarskie w Krzemieńcu na Ukrainie, nawiązując tym samym do słynnych plenerów krzemienieckich z okresu międzywojennego. Muzeum Narodowe w Krakowie zaś posiada w swych zbiorach bogatą kolekcję dzieł artystów, działających na dawnych wschodnich rubieżach RP. Zamysłem wystaw poplenerowych w ramach poszczególnych edycji sympozjów artystyczno-naukowych było konfrontowanie efektów prac współczesnych artystów z prezentacją wystaw monograficznych klasyków polskiego malarstwa, jak chociażby Jana Cybisa, Emila Krchy, Marcina Samlickiego, które upubliczniane były przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamojskie w Zamościu oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Obecna wystawa premierowo prezentowana w ostrowieckim BWA podsumowuje projekt 10 lat plenerów krzemienieckich, ukazujących Kresy widziane tu i teraz, przez artystów współczesnych, podążających śladami swoich mistrzów, zaś dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie, człon historyczny wystawy budują prace takich artystów jak: Emil Krcha, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Dębicki, Juliusz Makarewicz, Fryderyk Pautsch, Kazimierz Sichulski czy Jan Stanisławski.
Wystawy będą prezentowane w Galerii BWA Ostrowiec od 20 kwietnia do 31 maja 2021. Dostęp do nich jest dla zwiedzających uzależniony od sytuacji epidemicznej w kraju w związku z pandemią SARS Cov-2 oraz zarządzeń Ministerstwa Zdrowia RP.
(źródło: BWA Ostrowiec)