Projektowany skwer sensoryczny został wkomponowany w istniejący układ zagospodarowania terenu. Ogród z rabatami wpisany jest w plan koła, gdzie ścieżka sensoryczna w kształcie łuku, prowadzi do centralnego punktu – placu wykonanego z kory kamiennej.
Do pobrania: projekt mini ogrodu sensorycznego i ścieżki sensorycznej
Po zewnętrznym okręgu koła poprowadzona jest nawierzchnia sensoryczna. Ścieżka faktur i doznań złożona jest z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża, każdy stanowi inny rodzaj nawierzchni wykonany z różnych materiałów o różnej fakturze (np. piasek, trawa, otoczaki, płyty betonowe, drewniane elementy). Dzieci spacerując po ścieżkach będą mogły dotykać rośliny i poznawać je poprzez kształt, kolor i zapach. Ogródek sensoryczny jest centralnym elementem placu z kostki, na którego obrzeżach pojawią się dodatkowo zabawki edukacyjne i mała architektura - skrzynie drewniane z ziołami. Teren zostanie wzbogacony przez nasadzenia z krzewów o barwnych liściach, efektownym kwitnieniu i o intensywnej woni kwiatów.
Celem skweru jest pobudzanie zmysłów:
- dotyku - stymulowany poprzez ścieżkę faktur i doznań oraz rośliny o zróżnicowanych kształtach liści (okrągłe, podłużne, złożone, pojedyncze) i różnej strukturze liścia (gładkie, chropowate, omszone),
- wzroku - pobudzany między innymi dzięki roślinności o barwnych liściach i o intensywnym kolorze kwiatów,
- zapachu – rozbudzany przez przyjemną woń kwitnących krzewów, krzewinek oraz ziół,
- słuchu – poprzez zastosowanie traw ozdobnych wydających szum na wietrze.
Źródło: Urząd Miasta w Kielcach