Okazało się, że nauczyciele plastyki szukają w internecie inspiracji i w ten sposób trafiają na ofertę Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Przykładowo zdjęcia wykonanych przez uczniów „lodowych witraży” przysłały nawet nauczycielki z Gdańska i województwa kujawsko-pomorskiego. Dzieła uczestników zajęć trafiają do wirtualnej galerii na Facebooku, a najlepsze z nich eksponowane są w galerii działań edukacyjnych ARTKLATKA. Latem, gdy zwiedzanie było możliwe, dzieci mogły pokazać swoje prace eksponowane w profesjonalnej galerii rodzicom. Jeden z młodych artystów przyjechał z rodziną na wystawę w kieleckiej galerii aż z Podkarpacia. Nie do przecenienia jest więc aspekt promocyjny zdalnych działań edukacyjnych.
Z czasem główną formą edukacji stały się zajęcia, podczas których dr Magdalena Leśniak łączy się z grupami przedszkolaków, uczniów czy studentów za pomocą platform internetowych. W pierwszej części omawia konkretne zagadnienie z dziedziny sztuki, opierając się m.in. na aktualnych lub archiwalnych wystawach w BWA, i podaje instrukcję, jak wykonać zadanie plastyczne. Podczas drugiego łączenia dokonuje korekty wykonanych prac. Trzy szkoły podstawowe z Kielc od kilku miesięcy stale korzystają z oferty BWA.
Do uzdolnionych plastycznie i zainteresowanych sztuką osób skierowana jest „Transmisja sztuki” – cotygodniowe popołudniowe zajęcia w trzech terminach dla różnych grup wiekowych. Z tej ostatniej formy korzystają dziewczynki, które mieszkają w małych miejscowościach, przeważnie z dala od Kielc. Latem w ten sposób odbyły się natomiast warsztaty fotograficzne „Mali odkrywcy – wielkie możliwości”, dzięki czemu dzieci i młodzieży – w sumie 36 osób – mogły z nich skorzystać, będąc na wakacjach.
„Udowodniliśmy sobie i innym, że plastyki można uczyć się zdalnie, czego dowodem są liczne prace, nadesłane do nas przez uczestników i opublikowane na naszym Facebooku, a najlepsze prezentowane także w galerii działań edukacyjnych ARTKLATKA. Cieszymy się, że nasza oferta dotarła również do odbiorców spoza województwa świętokrzyskiego. Podczas ponad roku zajęć w tak nietypowych warunkach na nasze plastyczne zadania odpowiedziało w sumie 868 osób” – podsumowuje Magdalena Leśniak.
Wszystkie zdalne zajęcia są bezpłatne. Aktualna oferta edukacyjna znajduje się na stronie http://www.bwakielce.art.pl/edukacja Efekty warsztatów można zobaczyć w albumach na profilu facebokowym BWA https://www.facebook.com/bwakielce
Źródło: BWA