– Pracujemy nad stworzeniem rabat w kształcie kontynentów. Każda z nich będzie miała inny kolor, uzyskany dzięki specjalnemu doborowi roślin – informuje Katarzyna Socha, kierownik kieleckiego ogrodu botanicznego.
Pojawi się również sporo nowych drzew i krzewów w ramach tzw. nasadzeń kompensacyjnych.
- Jeśli w mieście wycinane są jakieś drzewa czy krzewy pod inwestycje, wtedy ich usunięcie jest uzupełniane w przyrodzie jeden do jednego. Ogród jest takim miejscem, w którym będą prowadzone takie nasadzenia. Oprócz typowych gatunków drzew i krzewów w ogrodzie pojawią się takie drzewa, jak surmia bignoniowa czy wiśnie piłkowane, które pięknie kwitną wiosną - informuje Katarzyna Socha.
Ponadto w ogrodzie budowana jest ścieżka wzdłuż kolekcji roślin pasożytniczych, która została założona przy współpracy naukowej z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Są to rośliny dziko występujące w naszym kraju. Rośliny pasożytnicze to bardzo rzadka grupa, wiele z nich jest chronionych lub znajduje się na czerwonych listach, bądź też w księgach roślin wymierających. Grupa tych roślin nazywana jest zarazą - mówi dr Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika ogrodu botanicznego.
Ogród botaniczny czynny będzie od 1 maja.
Źródło: Urząd Miasta w Kielcach
Fot. Edyta Ruszkowska