- Uwzględnienie w działalności jednostki takich zagadnień, jak: dziedzictwo naturalne zawierające w sobie przyrodę nieożywioną i ożywioną, edukacja ekologiczna czy działalność ogrodu botanicznego w pełni uzasadnia wykorzystanie w nazwie słowa natura – podkreśla Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce.
Idea promocji Kielc poprzez unikatowe walory dziedzictwa naturalnego opatrzona logiem i hasłem ,,Kielce Naturalnie’’ opracowana w ramach działalności jednostki w 2020 roku, dodatkowo wzmacnia ten przekaz. Podstawą zmiany nazwy jednostki, która znalazła się w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta w Kielcach, była także rekomendacja UNESCO, związana ze sfinalizowaniem procedury aplikacyjnej ”Geoparku Świętokrzyskiego” do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Obszar obejmujący gminy: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów uzyska prestiżowy certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. Wykorzystanie marki UNESCO w promocji miasta i regionu to kolejny etap działalności placówki, który rozpoczyna pod nową nazwą Geonatura Kielce.
- Rekomendacja sformułowana przez ekspertów z tej organizacji wskazywała na potrzebę wycofania z użycia nazwy "Geopark Kielce" w celu zapewnienia wyrazistości marki "Geopark Świętokrzyski", dla której nadawany jest certyfikat UNESCO - informuje Michał Poros, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin ”Geopark Świętokrzyski”.
W związku ze spełnieniem wszelkich wymogów i rekomendacji w kwietniu bieżącego roku przewidziane jest oficjalne zatwierdzenie przez zarząd UNESCO nominacji ”Geoparku Świętokrzyskiego” do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Decyzja ta oznacza otwarcie nowego rozdziału w promocji dziedzictwa naturalnego i kulturowego Kielc na forum międzynarodowym. Geonatura Kielce pozostaje liderem tej inicjatywy.
Źródło: Geonatura Kielce