Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów. Neurogeneza, czyli proces powstawania nowych komórek nerwowych rozpoczyna się około 4 tygodnia życia płodowego i trwa do 18 roku życia. Zdania na temat powstawiania kolejnych neuronów u dorosłego są podzielone, jednak ważniejsze znaczenie dla sprawności mózgu mają synapsy. Synapsy pozwalają między innymi na przenoszenie impulsu nerwowego pomiędzy neuronami. Na każdy neuron przypada od 1000 do 10 000 synaps, co umożliwia zajście procesom: myślowym, zapamiętywania oraz inteligencji, emocji czy rozwoju świadomości.
Aż 80% mózgu to woda, dlatego jej brak w naszym organizmie, czyli odwodnienie, nie wpływa dobrze na pamięć oraz koncentrację. Nnaczynia krwionośne oplatające mózg mają prawie 160 000 kilometrów długości. Intensywne krążenie sprawia, że na zimnie aż 90% energii cieplnej ucieka nam przez głowę. Mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 3,3 ml dotlenionej krwi na 100 g tkanki mózgowej, czyli 20% tlenu krążącego po organizmie. Jego brak skutkuje śmiercią mózgu, która następuje po 5 – 6 minutach niedotlenienia.
Mózg waży około 1,5 kilograma, co mniej więcej stanowi 2% masy ciała człowieka. Fakt ten nie przekłada się jednak na inteligencję, o czym świadczy chociażby mózg Alberta Einsteina ważący 1230 gramów, czyli poniżej średniej. Szybkość impulsu nerwowego wynosi 400 km/h, a ilość informacji, która dociera do naszego mózgu wynosi około 100 megabajtów na sekundę. I choć wynik ten robi wrażenie, to jednak przegrywa ze współczesnymi sieciami internetowymi. Inaczej jest z pamięcią, która wg naukowców jest niemal nieskończona.
Stymulujące ćwiczenia oraz aktywność fizyczna przyczyniają się nie tylko do lepszej pracy mózgu, ale pomagają uniknąć wielu chorób, w tym Alzheimera.
Źródło: ECN