Poniedziałek, 18 listopada 2024 - Klaudyny, Romana, Tomasza

Car zamyka gimnazjum w Kielcach A A A

Upadek powstania listopadowego nie przekreślił wśród kielczan myślenia o odzyskaniu niepodległości. Wspomnienia walk powstańczych były żywe zwłaszcza wśród młodzieży, która była najbardziej podatna na różnego rodzaju akcje spiskowe wymierzone przeciwko zaborcy rosyjskiemu. W latach trzydziestych XIX wieku podstawową bazę kółek spiskowych stanowili uczniowie wyższych klas gimnazjum kieleckiego oraz młodzi urzędnicy rozpoczynający karierę.

Pierwsze próby założenia tajnej organizacji w Kielcach podjął w 1836 roku Anastazy Haennel, uczeń kieleckiego gimnazjum. Działalność jego trwała krótko, bo w 1837 r. został aresztowany i wcielony do wojska. Jednak udało mu się zebrać grupę młodzieży, która czytała zakazaną literaturę i planowała wystąpienia przeciw zaborcy. Prawdopodobnie Haennel nawiązał współpracę z Franciszkiem Pantoczkiem, przyszłym uczestnikiem spisku księdza Piotra Ściegiennego.

Na początku 1838 roku do Kielc przybył Karol Bogdaszewski, pochodzący ze Stopnicy syn dzierżawcy. Był uczniem kieleckiego gimnazjum i liceum krakowskiego, a później studiował prawo na uniwersytecie. Pojawienie się tego doświadczonego już spiskowca rozwinęło w Kielcach działalność konspiracyjną na dużą skalę. Kieleccy spiskowcy byli związani z organizacją patriotyczną Stowarzyszenie Ludu Polskiego. Kółko Bogdaszewskiego było najaktywniejsze i zarazem najbardziej radykalne w całym Królestwie Polskim. Szczególną rolę w spisku odegrali uczniowie kieleckiego gimnazjum m.in. A. Kłossowski, A. Płaziński, K. Skierski, K. Drotkiewicz, A. Biełkowski, E. Kubiecki, R. Baczyński. Młodzież gimnazjalna była bardziej radykalna niż pozostali członkowie koła. Chcieli oni szybko zorganizować oddział partyzancki i ruszyć do walki z Moskalami. Zwolennikiem takiej akcji był przywódca grupy Adam Kłossowski. Po próbach zdobycia broni gimnazjaliści wymyślili kolejny nierealny plan - zbiorowej ucieczki do Francji. W lutym 1839 r. dwóch uczniów usiłowało przekroczyć granicę. Zostali ujęci i aresztowani. Do połowy 1839 r. organizacja kielecka została całkowicie rozbita. Po procesach sądowych najaktywniejsi konspiratorzy zostali zesłani na Syberię, a część wcielono do wojska. Sam lider spisku Bogdaszewski został aresztowany wcześniej, bo już w maju 1838 r. Został skazany na 20 lat ciężkich robót na Syberii.

Surowe wyroki wydane na kieleckiej młodzieży nie zakończyły represji władz rosyjskich. Decyzją cara Mikołaja I Gimnazjum Gubernialne w Kielcach, które wydało tylu młodych patriotów, zostało zamknięte 14 marca 1840 roku.


Źródło: OMPiO

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 341 332
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności