Pozyskane środki firmy mogą przeznaczyć m.in. na budowę, remont lub rozbudowę obiektów noclegowych albo gastronomicznych, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej, transport turystyczny, a także organizację i pośrednictwo turystyczne.
Nabór rozpocznie się w połowie marca 2021 r. i potrwa do wyczerpania alokacji. W każdym z województw Polski Wschodniej na firmy czeka 12 mln zł.
Mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać wparcie na następujące rodzaje inwestycji:
- Obiekty noclegowe.
- Obiekty gastronomiczne.
- Infrastruktura sportowo-rekreacyjna.
- Infrastruktura turystyki zdrowotnej.
- Infrastruktura kultury i rozrywki.
- Transport turystyczny.
- Organizacja turystyki i pośrednictwo turystyczne.
- Ekologiczne produkty.
- Produkty regionalne i tradycyjne, wzornictwo przemysłowe;
- Przywracanie tradycyjnych zawodów – rękodzieło i rzemiosło;
- Inne inwestycje w branży okołoturystycznej polegające na poszerzeniu oferty, podniesieniu jakości usług świadczonych bezpośrednio dla turystów.
Wartość pożyczki to 500 tysięcy złotych. Można ją spłacać maksymalnie przez siedem lat. Oprocentowanie wynosi 0,19 procenta. Możliwe jest także skorzystanie z 12-miesięcznej karencji w spłacie pożyczki oraz zmiennej wysokości rat – wysokość rat spłaty pożyczki może uwzględniać sezonowy charakter działalności turystycznej.
W przypadku inwestycji w obiekty, które posiadają status „Miejsca przyjaznego rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz w firmy z sektora MŚP, które prowadzą działalność nie dłużej niż dwa lata, oprocentowanie jest jeszcze niższe i wynosi 0,095 procenta.
Przedsiębiorcy dotknięci trudną sytuacją związaną z pandemią COVID-19 mogą skorzystać z lepszych warunków pożyczek z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Pożyczka w całości może zostać przeznaczona na sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy. Ułatwienia w spłacie pożyczek obejmują również:
- możliwość skorzystania z 6-miesięcznych wakacji kredytowych dla spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych,
- brak wymaganego wkładu własnego.
Dotychczas z projektu “Przedsiębiorcza Polska Wschodnia .Turystyka” skorzystało już prawie 600 firm, blisko co trzecia z nich – w czasie pandemii. Łącznie otrzymały one finansowanie na ponad 100 mln zł.
Więcej informacji o projekcie na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Źródło: Urząd Marszałkowski