Kolejnym dziełem będą Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a autorstwa najwybitniejszego z uczniów Józefa Elsnera – Fryderyka Chopina (1810-1849). Utwór przez wiele lat znany był tylko ze spisu Ludwiki Jędrzejewiczowej. Jego autograf ujrzał światło dzienne w 1964 roku, a możliwość wykonywania go współcześnie zawdzięczamy Janowi Ekierowi, który dokonał rekonstrukcji brakujących elementów dzieła.
Pierwszą część wieczoru zakończy cykl Kalejdoskop op. 74 na cztery ręce Maurycego Moszkowskiego (1854-1925), którego siedem poszczególnych części mieni się barwami niczym pierwowzór – optyczna zabawka.
Na drugą część koncertu złożą się utwory pochodzące z XX stulecia pisane
na dwa fortepiany. Zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem: Toccata op. 2 Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) i Suita Władysławy Markiewiczówny (1900-1982). W obu tych dziełach odzywają się echa folkloru polskiego połączonego fortepianową oschłością, czy wręcz perkusyjnością.
Na przeciwnym biegunie muzycznym leży La Grande Ville Aleksandra Tansmana (1897-1986) oddające muzyczną atmosferę klubów lat 30.poprzedniego stulecia. Muzyczną podróż zakończą dwie kompozycje Witolda Lutosławskiego (1913-1994): mniej znana, acz urokliwa Miniatura oraz sławne Wariacje na temat Paganiniego.
Zespół został założony w 2012 roku przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Arie Vardiego. Koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Bukareszcie. W 2020 r. artyści otrzymali stypendium „Młoda Polska”. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Agnieszka Zahaczewska-Książek - absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Od 2015 r. związana z Akademią Muzyczną w Katowicach, najpierw jako studentka w klasie prof. Wojciecha Świtały, a obecnie doktorantka prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Współtworzy trio fortepianowe-Trio Legend. Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (2019). Obecnie trio studiuje w klasie prof. Stephana Goernera w Kunstuniversität w Grazu.
Krzysztof Książek - półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). Absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą. Ma w swoim dorobku ma kilka płyt CD, w tym nagrodzony „Fryderykiem” album „Apparition” nagrany z Agatą Zubel. W 2014 r. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana. W 2015 r. nominowany do „Paszportu” Polityki.
FŚ zaprasza 16 marca o godzinie 18.30.
Źródło: FŚ