Po 13 grudnia 1981 roku zostało internowanych 368 osób z regionu świętokrzyskiego. Przetrzymywani byli w Kielcach (Areszt Śledczy na Piaskach), ale również w innych ośrodkach odosobnienia, m.in. w Nowym Łupkowie, Uhercach, Załężu czy Gołdapi. W Muzeum Historii Kielc znajdują się pamiątki pochodzące od internowanych na kieleckich Piaskach oraz Nowym Łupkowie w Bieszczadach. Są to głównie pamiątkowe wyroby osadzonych, takie jak: krucyfiks, różaniec, druki „poczty internowanych” z patriotycznymi dedykacjami i hasłami. Każdy z tych przedmiotów ma swoją historię. W zbiorach Biblioteki Muzeum Historii Kielc znajdują się też wydawnictwa drugiego obiegu, tzw. „bibuła”.
Część internowanych „zorganizowała” proste narzędzia i zajęła się wytwarzaniem pamiątkowych wyrobów. Wśród osadzonych było kilku robotników z „Iskry”. Grupa „metalowców” pod kierunkiem Wincentego Urbaniaka i Edmunda Sarny zaczęła robić z puszek po konserwach rozmaite pamiątkowe przedmioty: krucyfiksy, plakietki, ramki do fotografii, itp. W zbiorach Muzeum Historii Kielc znajduje się wykonany z puszki po konserwach krucyfiks z dedykacją: „Michałowi Płoskiemu internowani koledzy Kielce-Piaski 4 VI 1982 r.”. Michał Płoski (znany kielecki artysta, piszący ikony) przed 13 grudnia zaangażowany był w tworzenie Biblioteki Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Zwolniony z internowania 23 lipca 1982 w związku ze Świętem Manifestu Lipcowego, wychodząc na wolność, dostał krzyż na pamiątkę (taki zwyczaj obowiązywał wśród internowanych). Po latach przekazał go do zbiorów muzeum.
http://www.mhki.kielce.eu/sites/default/files/krucyfiks_z_puszki.pdf
Źródło: MHKi
Część internowanych „zorganizowała” proste narzędzia i zajęła się wytwarzaniem pamiątkowych wyrobów. Wśród osadzonych było kilku robotników z „Iskry”. Grupa „metalowców” pod kierunkiem Wincentego Urbaniaka i Edmunda Sarny zaczęła robić z puszek po konserwach rozmaite pamiątkowe przedmioty: krucyfiksy, plakietki, ramki do fotografii, itp. W zbiorach Muzeum Historii Kielc znajduje się wykonany z puszki po konserwach krucyfiks z dedykacją: „Michałowi Płoskiemu internowani koledzy Kielce-Piaski 4 VI 1982 r.”. Michał Płoski (znany kielecki artysta, piszący ikony) przed 13 grudnia zaangażowany był w tworzenie Biblioteki Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Zwolniony z internowania 23 lipca 1982 w związku ze Świętem Manifestu Lipcowego, wychodząc na wolność, dostał krzyż na pamiątkę (taki zwyczaj obowiązywał wśród internowanych). Po latach przekazał go do zbiorów muzeum.
http://www.mhki.kielce.eu/sites/default/files/krucyfiks_z_puszki.pdf
Źródło: MHKi












