2 sierpnia 1919 roku sejm uchwalił ustawę dotyczącą organizacji władz administracyjnych drugiej instancji. Dokonano wówczas podziału terytorium byłego Królestwa Kongresowego na 5 województw: białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie i warszawskie. Pierwszym wojewodą kieleckim został w 1919 roku Stanisław Pękosławski, który pełnił tę funkcję do 1923 roku.
W końcu lat dwudziestych zakończono w zasadzie proces ujednolicania administracji terytorialnej. Szczególne znaczenie pod tym względem miało rozporządzenie Prezydenta RP z 19 stycznia 1928 roku o organizacji władz administracji ogólnej.
Spośród organów terytorialnej administracji rządowej okresu międzywojennego najważniejszą rolę odgrywał wojewoda, w krótkim okresie czasu stała się ona kluczową w aparacie administracyjnym. Urzędnik był przedstawicielem rządu, sprawującym w jego imieniu władzę państwową. W okresie międzywojennym województwo kieleckie miało sześciu wojewodów. Ostatnim wojewodą II Rzeczypospolitej był Stanisław Jarecki.
Muzeum Historii Kielc przygotowało wystawę planszową zatytułowaną "Wojewodowie kieleccy II Rzeczypospolitej", którą od 25 czerwca można oglądać na kieleckim rynku.
W końcu lat dwudziestych zakończono w zasadzie proces ujednolicania administracji terytorialnej. Szczególne znaczenie pod tym względem miało rozporządzenie Prezydenta RP z 19 stycznia 1928 roku o organizacji władz administracji ogólnej.
Spośród organów terytorialnej administracji rządowej okresu międzywojennego najważniejszą rolę odgrywał wojewoda, w krótkim okresie czasu stała się ona kluczową w aparacie administracyjnym. Urzędnik był przedstawicielem rządu, sprawującym w jego imieniu władzę państwową. W okresie międzywojennym województwo kieleckie miało sześciu wojewodów. Ostatnim wojewodą II Rzeczypospolitej był Stanisław Jarecki.
Muzeum Historii Kielc przygotowało wystawę planszową zatytułowaną "Wojewodowie kieleccy II Rzeczypospolitej", którą od 25 czerwca można oglądać na kieleckim rynku.












