Wcześniej Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę w sprawie przyjęcia projektu listu
intencyjnego pomiędzy województwem świętokrzyskim, powiatem jędrzejowskim, powiatem
pińczowskim, gminą Jędrzejów, gminą Pińczów, gminą Imielno orazgminą Kije w celu „zainicjowania
działań zmierzających do nawiązania współpracy dotyczącej realizacji zadania własnego
województwa świętokrzyskiego pn. Rewitalizacja oraz funkcjonowanieKolejki Wąskotorowej
Ponidzie".
intencyjnego pomiędzy województwem świętokrzyskim, powiatem jędrzejowskim, powiatem
pińczowskim, gminą Jędrzejów, gminą Pińczów, gminą Imielno orazgminą Kije w celu „zainicjowania
działań zmierzających do nawiązania współpracy dotyczącej realizacji zadania własnego
województwa świętokrzyskiego pn. Rewitalizacja oraz funkcjonowanieKolejki Wąskotorowej
Ponidzie".
Po przeprowadzeniu likwidacji Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej„Ciuchcia Expres Ponidzie"
Sp. z o. o., kolejka wąskotorowa zostanie przejęta przez samorząd województwa przy
współfinansowaniu przez samorządy, dotychczasowych wspólników Spółki. Prowadzenie kolejki
ma zostać powierzone Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
w Kielcach. Kolejka będzie kursować na trasie Jędrzejów - Umianowice - Pińczów.
- Żywię taką nadzieję, że podpisując dziś ten list intencyjny uratujemy w ten sposób kolejkę
wąskotorową, choć nie jest to zadanie proste i będzie wymagało nakładów - mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
- To historyczna chwila, bowiem od ponad 100 lat funkcjonowania, kolejka dawała wielką szansę
dla tej części Ziemi Świętokrzyskiej, dostarczając różne towary i materiały. Stoimy na stanowisku,
że musimy podjąć zdecydowane działania, które umożliwią rozwój kolejki już o charakterze
turystycznym.
Cieszę się, że ponad roczne ustalenia możemy dziś zwieńczyć podpisaniem listu intencyjnego -
dodał członek Zarządu Województwa Marek Jońca.
Celem podpisanego dokumentu jest organizacja działalności edukacyjnej,turystycznej i rekreacyjnej
poprzez połączenie zrewitalizowanej i dostosowanej do dzisiejszych standardów historycznej
infrastruktury kolejki wąskotorowej z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi Nadnidziańskich
Parków Krajobrazowych.
W całokształt tych działań wpisuje się także budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej wraz
z zapleczem edukacyjno-technicznym w przepięknym i malowniczym terenie, obejmującym obszary
Natura 2000 i Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w Umianowicach.
W ośrodku prowadzona będzie edukacja przyrodnicza w postaci zajęć teoretycznych i warsztatowych.
Do dyspozycji uczestników będzie nowoczesny, w pełni wyposażony i przyjazny dla środowiska obiekt
edukacyjno-szkoleniowy oraz szereg atrakcji w terenie w postaci gospodarstwa ze zwierzętami,
wolierów dla ptaków, uprawy roślin czy ścieżek edukacyjnych.
W ramach edukacji będą odbywać się m.in.prelekcje, warsztaty tematyczne, gry i zabawy dydaktyczne,
zielone szkoły, konferencje, szkolenia, pikniki i festyny.
Na realizację projektu Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
w Kielcach uzyskał dofinansowanie z RPO WŚ nalata 2014-2020 w wysokości 85% kosztów
kwalifikowanych - 15 mln 181tys. zł i WFOŚiGW w Kielcach - 177 tys. zł.
Sp. z o. o., kolejka wąskotorowa zostanie przejęta przez samorząd województwa przy
współfinansowaniu przez samorządy, dotychczasowych wspólników Spółki. Prowadzenie kolejki
ma zostać powierzone Zespołowi Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
w Kielcach. Kolejka będzie kursować na trasie Jędrzejów - Umianowice - Pińczów.
- Żywię taką nadzieję, że podpisując dziś ten list intencyjny uratujemy w ten sposób kolejkę
wąskotorową, choć nie jest to zadanie proste i będzie wymagało nakładów - mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
- To historyczna chwila, bowiem od ponad 100 lat funkcjonowania, kolejka dawała wielką szansę
dla tej części Ziemi Świętokrzyskiej, dostarczając różne towary i materiały. Stoimy na stanowisku,
że musimy podjąć zdecydowane działania, które umożliwią rozwój kolejki już o charakterze
turystycznym.
Cieszę się, że ponad roczne ustalenia możemy dziś zwieńczyć podpisaniem listu intencyjnego -
dodał członek Zarządu Województwa Marek Jońca.
Celem podpisanego dokumentu jest organizacja działalności edukacyjnej,turystycznej i rekreacyjnej
poprzez połączenie zrewitalizowanej i dostosowanej do dzisiejszych standardów historycznej
infrastruktury kolejki wąskotorowej z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi Nadnidziańskich
Parków Krajobrazowych.
W całokształt tych działań wpisuje się także budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej wraz
z zapleczem edukacyjno-technicznym w przepięknym i malowniczym terenie, obejmującym obszary
Natura 2000 i Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w Umianowicach.
W ośrodku prowadzona będzie edukacja przyrodnicza w postaci zajęć teoretycznych i warsztatowych.
Do dyspozycji uczestników będzie nowoczesny, w pełni wyposażony i przyjazny dla środowiska obiekt
edukacyjno-szkoleniowy oraz szereg atrakcji w terenie w postaci gospodarstwa ze zwierzętami,
wolierów dla ptaków, uprawy roślin czy ścieżek edukacyjnych.
W ramach edukacji będą odbywać się m.in.prelekcje, warsztaty tematyczne, gry i zabawy dydaktyczne,
zielone szkoły, konferencje, szkolenia, pikniki i festyny.
Na realizację projektu Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych
w Kielcach uzyskał dofinansowanie z RPO WŚ nalata 2014-2020 w wysokości 85% kosztów
kwalifikowanych - 15 mln 181tys. zł i WFOŚiGW w Kielcach - 177 tys. zł.
((źródło: Urząd Marszałkowski)












