Poniedziałek, 22 czerwca 2026 - Pauliny, Sabiny, Tomasza

"Wstańcie, chodźmy…” A A A

Ekspozycja przybliża osobę i dzieło św. Jana Pawła II oraz atmosferę panującą podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Władze PRL zmobilizowały wszystkie siły do „minimalizowania negatywnych skutków” wizyty Jana Pawła II w Polsce. Już w chwili zakończenia pielgrzymki nikt nie miał jednak wątpliwości, że było to wydarzenie, którego skutki będą owocować w następnych dziesięcioleciach. Przebieg pielgrzymki z wielką uwagą obserwowała prasa zachodnia. Spontaniczne manifestacje wiary i niezależności polskiego społeczeństwa oraz reakcje władz komunistycznych komentowane były jednoznacznie, jako „9 tryumfalnych dni w Polsce”.

Na wystawie zaprezentowano prawie 40 unikatowych fotografii fragmenty przemówień Jana Pawła II i dokumenty ukazujące stosunek władz komunistycznych do papieskiej pielgrzymki.

Wystawe można oglądać od 1 do 24 czerwca.

Źródło: IPN
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 394 819
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności