Poniedziałek, 22 czerwca 2026 - Pauliny, Sabiny, Tomasza

"Byłem żołnierzem" A A A

Henryk Pawelec był uczestnikiem kampanii wrześniowej, dowódcą zwiadu konnego oddziału partyzanckiego AK „Wybranieccy”. Podczas akcji „Burza” stał na czele zwiadu konnego 4. Pułku Piechoty Legionów AK. W październiku 1945 roku przez Niemcy i Austrię dołączył do II Korpusu gen. Andersa. W 1946 roku przybył do Anglii. Tam poznał swoją przyszłą żonę Zbigniewę Król. Był aktywnym działaczem organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii. W 1992 roku, po 47 latach spędzonych na obczyźnie, Zbyszka i Henryk Pawelcowie wrócili do ojczyzny, do Kielc. Henryk Pawelec został odznaczony Orderem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznym, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w uznaniu wyjątkowości dzieła życia przyznała Henrykowi Pawelcowi wyróżnienie Vir Bonus.

Film "Byłem żołnierzem" to
dokumentalna podróż przez historię życia i walki partyzanckiej Henryka Pawelca. https://www.youtube.com/watch?v=jFmt5kG4Ivc&feature=share&fbclid=IwAR1D1VBjXpTpk9dBKeSRRX_DoinMT2x5WmDf8JK6A_1hj8hf05DQa8AYVLQ

Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
 
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 387 375
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności