Pomysł utworzenia ogrodu botanicznego, który powstał u podnóża Karczówki, pojawił się już 50 lat temu. Powrócono do niego w 2005 roku. Pierwsze nasadzenia miały miejsce pięć lat później. Do dziś posadzono kilka tysięcy roślin oraz otworzono pawilon edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Każdego roku kielecki ogród botaniczny wzbogaca się o nowe rośliny i inwestycje.












