- Ciekawy zwyczaj związany z Wielkim Piątkiem miał miejsce w okolicach Kielc (gmina Masłów i Niestachów). Gospodarze wychodzili przed świtem na swoje pola obsiane zbożem, by zatknąć w skiby małe drewniane krzyżyki jako ochronę od zarazy. W innych miejscowościach powiatu kieleckiego umieszczało się na polach krzyżyki z gałązek święconej palemki, co z kolei chronić miało zbiory przed deszczem, gradem i burzami - opowiada dr Małgorzata Imiołek, kierownik Działu Edukacji Etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej
Źródło: MWK
Źródło: MWK












