Środa, 24 czerwca 2026 - Danuty, Jana, Janiny

Odnaleziono sejf mjr. M.Przyłuskiego A A A

Ten niezwykły człowiek, któremu Kielce zawdzięczają budynek będący perłą modernizmu w architekturze, był też pierwszym dyrektorem zarządzającym Domem WF i PW im. J. Piłsudskiego (dziś WDK). Opuszczając Kielce tuż przed wkroczeniem wehrmachtu, zdeponował w swoim sejfie wszelkie dokumenty i broń krótką. Wątek ten pojawił się też w filmie zrealizowanym przez Portal Informacji Kulturalnej – „PRZEZ ATLANTYK DO LEGIONÓW-historia mjr. Mariana Przyłuskiego”.
Odkryciem zaopiekował się dyr. WDK Jarosław Machnicki - historyk z wykształcenia - zabezpieczając znalezisko przed ewentualnym atakiem koronawirusa.
Przy okazji zapraszamy do obejrzenia tego niezwykle ciekawego filmu zrealizowanego przez PIK:
http://pik.kielce.pl/filmy/historyczne/przez-atlantyk-do-legionow-historia-mjr-mariana-przyluskiego.html
 
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 410 237
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności