Wystawa w Czechach jest efektem współpracy BWA z Galerią 9. We wrześniu 2019 roku w Kielcach odbyła się wystawa czeskich artystów „10 z 9. Serdeczne pozdrowienia z Pragi". Jak podkreśla dyrektor BWA i kurator wystawy Stanisława Zacharko-Łagowska „10 za 10 – serdeczne pozdrowienia z Kielc!”to „artystyczny rewanż za wystawę sztuki dziesięciu wspaniałych czeskich artystów, związanych z Galerią 9 w Pradze, znakomicie opracowaną kuratorsko przez, prowadzącą tę galerię, Evę Kořánovą”.

Stanisława Zacharko-Łagowska zaprosiła do zaprezentowania swojej twórczości w stolicy Czech dziesięcioro świętokrzyskich artystów: Joannę Biskup-Brykczyńską, Monikę Cybulską, Magdalenę Leśniak, Tamarę Maj, Sławomira Micka, Iwonę Stachurę, Dawida Szlufika, Teresę Annę Ślusarek, Rafała Urbańskiego i Marka Wawro. Wystawie patronuje burmistrz dzielnicy Praga 9 Ing. Jan Jarolím.
Uroczysty wernisaż z udziałem kielczan miał się odbyć 16 marca, ale plany pokrzyżowała wprowadzona także w Czechach kwarantanna. Kierująca Galerią 9 Eva Kořánová poinformowała jednak, że wystawa jest gotowa, a ona planuje tak poprzesuwać kalendarz wydarzeń, żeby choć przez dwa tygodnie mieszkańcy Pragi mogli ją oglądać.

Gotowy jest także katalog wystawy, a tekst autorstwa dyrektor BWA i kilka zdjęć dzieł kielczan opublikował ratuszowy miesięcznik „Dziewiątka”.
Stanisława Zacharko-Łagowska zaprosiła do zaprezentowania swojej twórczości w stolicy Czech dziesięcioro świętokrzyskich artystów: Joannę Biskup-Brykczyńską, Monikę Cybulską, Magdalenę Leśniak, Tamarę Maj, Sławomira Micka, Iwonę Stachurę, Dawida Szlufika, Teresę Annę Ślusarek, Rafała Urbańskiego i Marka Wawro. Wystawie patronuje burmistrz dzielnicy Praga 9 Ing. Jan Jarolím.
Uroczysty wernisaż z udziałem kielczan miał się odbyć 16 marca, ale plany pokrzyżowała wprowadzona także w Czechach kwarantanna. Kierująca Galerią 9 Eva Kořánová poinformowała jednak, że wystawa jest gotowa, a ona planuje tak poprzesuwać kalendarz wydarzeń, żeby choć przez dwa tygodnie mieszkańcy Pragi mogli ją oglądać.
Gotowy jest także katalog wystawy, a tekst autorstwa dyrektor BWA i kilka zdjęć dzieł kielczan opublikował ratuszowy miesięcznik „Dziewiątka”.
Źródło: BWA












