Cezary Łutowicz o krzemieniu pasiastym, który wprowadził do jubilerstwa blisko 50 lat temu, opowiadać może godzinami, dlatego poniedziałkowe spotkanie zapowiada się niezwykle interesująco. W tym czasie artysta doświadczył wielu ciekawych historii i zabawnych anegdot, którymi na pewno podzieli się z widzami podczas spotkania.
Cezary Łutowicz jako pierwszy zaczął wykorzystywać kamień pasiasty podczas projektowania biżuterii już w 1972 roku. Zrobił to zainspirowany znajomością z prof. Zdzisławem Migaszewskim, geologiem i wykładowcą na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sztukę wykorzystywania krzemienia pasiastego do wyrobu biżuterii z biegiem lat doprowadził do perfekcji. Pracował jako złotnik w Austrii. Od lat promuje Sandomierz, w którym mieszka i tworzy, jako Światową Stolicę Krzemienia Pasiastego. Ma na koncie dziesiątki wystaw na całym świecie, jego prace są w różnych prestiżowych kolekcjach, nawet w zbiorach Watykanu.
Obok biżuterii artystycznej, wykonuje też małe formy rzeźbiarskie i przedmioty sztuki użytkowej. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych. Ekspozycje biżuterii z krzemieniem pasiastym w różnych miastach Europy oraz Azji (Indie, Chiny). Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany.
Organizatorami wydarzenia są Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Bractwo Krzemienia Pasiastego.
Cezary Łutowicz jako pierwszy zaczął wykorzystywać kamień pasiasty podczas projektowania biżuterii już w 1972 roku. Zrobił to zainspirowany znajomością z prof. Zdzisławem Migaszewskim, geologiem i wykładowcą na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sztukę wykorzystywania krzemienia pasiastego do wyrobu biżuterii z biegiem lat doprowadził do perfekcji. Pracował jako złotnik w Austrii. Od lat promuje Sandomierz, w którym mieszka i tworzy, jako Światową Stolicę Krzemienia Pasiastego. Ma na koncie dziesiątki wystaw na całym świecie, jego prace są w różnych prestiżowych kolekcjach, nawet w zbiorach Watykanu.
Obok biżuterii artystycznej, wykonuje też małe formy rzeźbiarskie i przedmioty sztuki użytkowej. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych. Ekspozycje biżuterii z krzemieniem pasiastym w różnych miastach Europy oraz Azji (Indie, Chiny). Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany.
Organizatorami wydarzenia są Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Bractwo Krzemienia Pasiastego.












