Piątek, 26 czerwca 2026 - Jana, Pauliny, Rudolfiny

Konferencja edukacyjna A A A

Podczas spotkania przybliżona zostanie postać por. Jerzego Wojciechowskiego ps. „Om” – oficera Narodowych Sił Zbrojnych, który w czasie okupacji niemieckiej przebywał w stolicy, działając w konspiracji. Należał do Związku Jaszczurczego, a od 1942 r. działał w Narodowych Sił Zbrojnych. W 1943 r. został wysłany na Kielecczyznę do oddziału NSZ Telesfora Piechockiego „Gustawa”, gdzie miał pełnić funkcję oficera gospodarczego. W grudniu tego roku wyjechał na teren Małopolski, obejmując to samo stanowisko w okręgu krakowskim NSZ. Na przełomie lat 1944/1945 organizował struktury NSZ na Śląsku Cieszyńskim. W maju 1945 r., po powołaniu okręgu śląsko-cieszyńskiego, został szefem Pogotowia Akcji Specjalnej. Podlegały mu wszystkie oddziały zbrojne operujące na tym terenie, w tym liczące 300 żołnierzy zgrupowanie partyzanckie Henryka Flame „Bartka”.

Konferencja odbędzie się 27 lutego o godzinie 17.00 w
Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia", Kielce ul. Warszawska 5.

Źródło: IPN

 
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 441 460
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności