Czwartek, 25 czerwca 2026 - Łucji, Witolda, Wilhelma

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu A A A

Oprócz modlitwy za zamordowanych w czasie II wojny światowej, zapalenia zniczy i odczytania nazwisk kieleckich Żydów, przypomniany zostanie tekst Deklaracji Sztokholmskiej, rozpoczynającej się od słów:
Holokaust (Shoah) w sposób fundamentalny podważył zasady, na których oparta jest cywilizacja"
Sygnatariuszem Deklaracji Międzynarodowego ForumSztokholmskiego, uchwalonego w 2000 roku, 
jest również Polska.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony w 2005 roku przez 
Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zamordowanych 
w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 27 stycznia 1945 roku oddziały Armii
Czerwonej wyzwoliły więźniów obozu Auschwitz-Birkenau – miejsca zagłady co najmniej miliona 
Żydów z Węgier, Polski, Francji, Czech, Słowacji, Grecji i innych krajów oraz około stu dwudziestu
tysięcy innych więźniów - Polaków, Romów, Rosjan i innych narodowości.
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 425 947
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności