Sobota, 27 czerwca 2026 - Cypriana, Emanueli, Władysława

Sceny liryczne A A A

Widma to kantata pióra Stanisława Moniuszki oparta na II części słynnych Mickiewiczowskich Dziadów. Jako widowisko została wystawiona dwa lata temu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i została owacyjnie przyjęta przez publiczność, w tym przez dużą część młodzieży, która potem w kuluarach twierdziła, że nie pamiętała, iż ogląda „klasykę”. Następnie dokonano nagrania kantaty pod batutą Andrzeja Kosendiaka, dyrektora NFM, które zostało nagrodzone Fryderykiem.
 
W Filharmonii Świętokrzyskiej Widma usłyszymy w wersji koncertowej. Wystąpią znakomici – aktorzy: Mariusz Bonaszewski, Paweł Janyst i Jan Nowicki oraz śpiewacy: Aldona Bartnik, Jarosław Bręk, Jerzy Butryn, Bogdan Makal. Artystom towarzyszyć będzie Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod kierownictwem Andrzeja Kosendiaka. Reżyseria partii aktorskich należy do Pawła Passiniego, twórcy teatralnego, zdobywcy prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera.
 
Kantata jest próbą umiejscowienia w kanonie muzycznego dziedzictwa Europy cząstki arcydramatu Adama Mickiewicza Dziady. Kompozytor poszukuje uniwersalnego muzycznego języka dla jednego z najbardziej hermetycznych tekstów naszej tradycji.
 
Widma wiernie oddają treść literackiego oryginału, ale w reżyserii Passiniego zyskują nowy wymiar, mianowicie ponadczasowość. To nie jest tylko historia o naszej przeszłości z archaicznymi tekstami i jakimiś zjawami, ale także opowieść z nowymi sensami i znaczeniami.  Za sprawą inscenizacji pod takie wartości, jak pragnienie wolności, niezgoda na zło, sprzeciw wobec form wszelkiego ucisku – wyobraźnia podsuwa całkiem współczesne obrazy, jak np. wojna w Syrii.
 

Koncert odbędzie się 8 listopada o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncertowi towarzyszy wystawa Moniuszko, którą specjalnie przygotowali artyści-malarze z grupy Symfonia w Warszawie.


Źródło: FŚ
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 454 995
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności