Piątek, 26 czerwca 2026 - Jana, Pauliny, Rudolfiny

"Bitwa o honor miasta" A A A

„Bitwa o honor miasta” w reżyserii Eugeniusza Starky'ego ukazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów w historii XX wieku, największą bitwę ruchu oporu w Europie w czasie II wojny światowej. Przedstawia wkład narodu polskiego w walce o wolność Europy w czasie wojny, pokazuje heroizm, patriotyzm i poświęcenie ówczesnej generacji Polaków. Film przybliża powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i Pradze. "Bitwa o honor miasta" jest istotnym dokumentem niezbędnym w zrozumieniu historii, która kształtuje świat. Pięć lat niemieckiej okupacji; łapanki, egzekucje, obozy koncentracyjne, nie pozostawiły warszawiakom alternatywy. Powstanie było odwetem za zbrodnie popełnione przez Niemców, było sprawą honoru. Oblężenie Warszawy we wrześniu 1939 roku było preludium do powstania w sierpniu 1944 roku. Powstańcza Warszawa stała się swoistym drugim frontem na froncie wschodnim. To jedyny w historii II wojny światowej przypadek dwukrotnej walki miasta o wolność, godność i człowieczeństwo.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym kielecka delegatura IPN prezentuje filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na projekcję filmu „Bitwa o honor miasta”, która odbędzie sie w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Histroria" w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5 1 października o godz. 17.00.

Źródło: IPN
 

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 445 126
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności