Piątek, 26 czerwca 2026 - Jana, Pauliny, Rudolfiny

O II wojnie światowej w Chęcinach A A A

Program konferencji:
- godz.  10.00 – przywitanie gości, przemówienie prezesa LGD Marcina Dziewięckiego oraz Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny Roberta Jaworskiego;
- godz.  10.30 – 11.15 - prelekcja nt.  wojny obronnej w 1939 r.  na Kielecczyźnie poprowadzona  przez mgr Marka Jończyka z Instytutu Pamięci Narodowej;
- godz. 11.15 – 12.00 – prelekcja nt. konsekwencji września 1939 r. (okupacja niemiecka oraz tajne nauczanie i zagłada Żydów chęcińskich) – wygłoszona zostanie przez prof. zw. dr hab. Adama Massalskiego;
- godz. 12.00 – podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencji towarzyszyć będą pokazy grup rekonstrukcyjnych . Zaprezentowane zostaną oddziały obu walczących stron, Wojska Polskiego i Wehrmachtu. Wojska polskie przedstawi Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 4 Pułku Piechoty Legionów, w tym 4 żołnierzy w pełnym umundurowaniu wraz z uzbrojeniem, a stronę niemiecką zaprezentuje Grupa Rekonstrukcyjna Flak Abteilung z Buska Zdroju, w tym 4 żołnierzy w niemieckich mundurach z tamtego okresu oraz samochód Steyr 1500 z działkiem przeciwlotniczym flak 38.
(na podst. not. pras.)
 
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 450 007
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności