Szacuje się, że w tym czasie istniały przynajmniej 972 podziemne związki młodzieżowe, skupiające ok. 11 tys. członków. Zakładali je we wszystkich
regionach uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14-21 lat.
Przyświecały im te samecele: przekonanie społeczeństwa do kontynuowania
oporu i obrony własnego systemu wartości. Zasadniczym jednakże zadaniem
było odzyskanie niepodległości, rozumianej jako warunek restytucji wolności osobistej.












